Advent s kapry

Share Button

Lov kaprů mě vždy naplňoval. Ovšem až do chvíle než se mi na prut s nastraženým boilies pověsil sumec. Tenkrát to byla pro mě největší ryba. Měl 140cm a jen jeden velký vous. Od té doby jsem na sumce nepřestal myslet a nakonec jsem se na ně začal soustředit a jsou pro mě hlavní cílovou rybou. Mimochodem s tím prvním jednovousým sumcem jsem se setkal po 14letech opět. Měl 190cm a zabral mi na přívlač. Do teď plave v řece a neustále ho potkávám, i když třeba na fotkách jiných lovců. Je to místní legenda. To ovšem neznamená, že na kapry jsem zanevřel. Na kapry vyrážím v dobách, kdy lov sumců nemůžu provozovat, ať je to legislativou či jinými problémy. Odjakživa se motám kolem řeky a tak je jasné, že i na kapry vyrážím sem. Není bojovnější ryby než rodilého Labáka. Kapra, který pamatuje doby, kdy řeka ještě tekla. A ne jak je tomu poslední dobou, že se každé léto řeka zelená a neteče. V těchto dobách rostli v řece ti největší bojovníci. Co neustále kočovali v silném proudu a krmili se raky a mušlemi. Díky této potravě mají tyto ryby zmasilé pysky, ve kterých uvízne jen opravdu ostrý a pevný háček. K tomu si přidejte silné svalnaté tělo a máte před sebou siluetu Labského kapra. A právě za těmito krasavci vyrážím od podzimu do jara. Toto období mi vyhovuje, mám rád u vody klid a ještě raději jsem u vody zcela sám. Právě samota mi přinesla už nejednu velkou rybu. A i díky tomu se těším na zimu.

 

Celý podzim se mi dařilo dost dobře. Ze začátku jsem vyrážel k vodě i na celé dny a za každého počasí. Chtěl jsem přijít na to, jak a kde se kapři krmí za určitých povětrnostních podmínek. K tomuto účelu jsem si zmapoval nejdříve markerem a později i echolotem dva úseky řeky. Chtěl jsem mít co možná nejlepší přehled o profilu dna a tak jsem strávil téměř celý den na vodě s olovničkou, echolotem a svým zrakem. Nakonec jsem si vybral dvě místa. Jednalo se o zákruty řeky, které se točily vždy na jinou světovou stranu. Ať již foukal vítr od jihu či západu alespoň na jednom z míst byla hladina buď bez vln či jen s malými mírnými vlnkami. Proč zmiňuji vítr? Proto, že právě vítr považuji v zimním období za největšího nepřítele. Neznám v zimě nic horšího, než silný vítr ochlazující vodu. To vše mělo za následek, že jsem si pro kapry jezdil k vodě na čas. Obětováním času a trávením celých dnů u vody jsem vypozoroval, že se kapři krmili vždy od 13 do 15hodiny. I proto jsem později k vodě jezdil na půl 12. Tak abych si vše stihl připravit a měl před prvním záběrem dost času na jídlo. Takto jsem vydržel chytat od října i celý listopad. Vždy jsem chytil tři kapry a jel domů. Věděl jsem, že zůstávat déle by nemělo význam. Jednoho kapra jsem chytil dokonce dvakrát s měsíčním odstupem na den přesně. Vždy zabral na stejném místě jen pokaždé na jinou nástrahu. Nejdříve mu zachutnalo boilies Bionic med-ovoce a podruhé scopex. Tento jednooký kapr přezdívaný „Žižka“ má 90cm a 14kg. Další z místních legend, kterou mělo tu čest povodit si několik kolegů. Všichni jsme se shodli na jednom…rve se jako lev 🙂

Najednou se blížil čas vánoční. První adventní víkend přede mnou. Budou ještě brát? Zkusím to. Na prosincové výpravy jsem si vybral osvědčenou klasiku v podobě boilies Halloween v 20mm a plovoucí boilies stejné řady v 16mm. Jako rezervu jsem si vzal na zkoušku boilies Bionic Tropikal Monkey. Krásná a velice příjemná vůně ve spojení ananasu a kokosového ořechu.

Po příjezdu k vodě jsem si vždy vybral jednu ze zátok, kde buď nefoukal či jen mírně pofukoval vítr. Pruty jsem rozmístil vždy stejně. Jeden jsem umístil na první hranu koryta za polovinou řeky a ten druhý jsem nahodil až na konec koryta k protějšímu břehu. V těchto místech končil i kamenný násyp. Montáže jednoduché, pouze svlékací šňůrka Anaconda Slim Skin 25lb a 25cm dlouhá. Na konci háček Anaconda B-988 č4, delší vlas 3cm a nástraha panáček z jedné 20mm koule a druhé plovoucí. Na konci návazce hadička proti zamotání a klasická závěska na olovo. Olovo 100-120g a je to. Takto kapry chytám vždy, bez ohledu na roční období. V jednoduchosti je síla.

Co se krmení týče, na každý prut jsem hodil 1-2hrsti boilies. Pokud přišel záběr, krmnou dávku jsem zopakoval. No a jak se zdá, fungovalo to pokaždé. Opět jsem dostal tři ryby od 8 do 13kg.

Druhý adventní víkend probíhal stejně, až na ten rozdíl, že napadl sníh a mě se tak konečně povedlo dostat prvního kapra na sněhu po 23letech rybaření. A kdyby jen jednoho. Kapři byli opět tři. Z nichž největší měl 15,6kg a zabral na úplný konec. Krásná tečka zasněženého druhého adventu.

Ovšem ne vždy je posvícení. A první zklamání přišlo na třetí advent. Na ryby jsem vyrazil už v sobotu odpoledne. To, že jsem přijel déle bylo deprimující. Navíc ještě mrzlo a do toho foukal čerství severní vítr. Bohužel proti severáku nebylo ani jedno z míst kryté a tak jsem si sedl na úspěšné místo z předešlého týdne. Ovšem bez odezvy. Ani pípanec…tohle zklamání mě dost štvalo. Přiznávám, že jsem byl dost rozjetý z předešlých úspěchů a prohru jsem nesl těžko. Co bys ale chtěl v prosinci! Ukliďňuji se a jedu domů. Ovšem druhý den nastala změna. Přes noc se vítr uklidnil, otočil a navíc se oteplilo. Jel jsem to zkusit znovu. Záběr se dostavil po dvou hodinkách před koncem lovu. Swing spadl a nic. Než jsem k prutu došel ryba si brala plynulým, silným tahem z cívky. Nešla vůbec zastavit. Můj Undercover je sice měkčí prut se zdolávací akcí, ovšem teď sedlo navijáku se zbytkem prutu téměř svíral pravý úhel.  Ryba se nakonec vyvlékla. O 100m dál od místa kde zabrala. Po tom co jsem jí po břehu pronásledoval s podběrákem na hlavě. Co to bylo zač?! Těžko říci, možná sumec, nebo místní kapří legenda…tak tento advent se nevydařil.

No a co čtvrtý advent? Opět jsem vyrazil dvakrát. Pokaždé na jiné místo. Celý týden pršelo, voda i její průtok se mírně zvedl a i možná to přimělo ryby brát. Podařilo se mi chytit dva kapry, oba měli 76cm. Třetí záběr jsem nechal kamarádovi, který přijel na návštěvu. Bohužel rybu ztratil.

Tuto ztrátu jsem si musel dojet vynahradit den před Vánoci. A vynahradil jsem si jí dokonale. V plné parádě! Zažil jsem celé dvě a půl hodiny akce. Kdy jsem jen krmil, zdolával a fotil ryby. Jeden kapr hezčí než druhý…všechny záběry přicházely na prut s panáčkem boilies Tropical Monkey, který jsem ještě zatraktivňoval stejným sprejovým dipem. Neskutečný zážitek se 6záběry a šesti zdolanými kapry. Kde ti nejmenší měli 76 a 78cm…a čtyřikrát přes 80cm. Největší kapr měl neuvěřitelných 86cm ! Tak tomu říkám jízda. Ani jsem se nestihl najíst. Zvýšený průtok zkrátka labských kaprům sedí a vyžadují ho. Nádherná rybačka den před Vánoci na svazové řece. Široko daleko nikdo, jen já a mí Labáci…co více si přát 🙂

Snad jen další úspěšný zimní den u vody. A ten taky přišel. Hned 27.12. měl jsem těch pohádek v televizi a válení na gauči už nějak dost. A tak jsem si před polednem opět zabalil fidlátka a vyrazil opět k vodě. Budu se opakovat, ale Tropical bodoval opět dvěmi zářezy a jeden zářez si připsal Halloween, který jsem tentokrát poslal do hloubky 6m. Nádherní kapři od 7 do 11kg. Konečně se ukázal i lysec. Ti se mi doposud vyhýbali. Prostě tahle zima je tak produktivní, že jsem se rozhodl k vodě zajet i poslední den v roce. A nelitoval jsem toho, téměř po náhozu mi přišla prudká jízda. Druhý prut jsem ani nesložil a už jsem zdolával. Halloween na stražený na panáčka i takhle rychlé záběry umí. Po dlouhém souboji, který probíhal celou dobu u dna. Dostal jsem i několik kopanců do vlasce, až jsem chvílemi nabíral dojem, že jsem natrefil na vouse. Ovšem mýlil jsem se. Odměnou v tento poslední den roku 2018 mi byl nádherně vybarvený lysec o délce 80cm. Jediná vada na kráse byla zahojená jizva na jeho skřeli. I když to byl jediný záběr tohoto dne, nelitoval jsem. Kdybych zůstal doma, neměl bych nic. Krásné zakončení roku…co více si přát.

Nádherné zážitky od vody přeji i Vám. A nebojte se zimy. Zachytat se dá i teď. Stačí jen znát své ryby a nabídnout jim něco dobrého na zub.

Hodně štěstí v nové sezoně

Vašek Jícha