Dvě tváře Berounky

Share Button

Další z našich víkendových výprav nás zanesla na řeku Berounku. Jeli jsme na stejné místo, kde jsme byli i před týdnem a kde jsme dostali řádně zavyučenou, když jsme z pěti záběrů dokázali proměnit jen jeden a to ještě jen v podobě cejna! O ostatní ryby jsme bohužel přišli ve vázkách, kterých jak jsme zjistili, se na tomto místě vyskytuje víc než dost. O to větší jsme měli výzvu si s tímto problémem poradit.

Taktika byla jasná: budeme zavážet buď na kameny nebo nebudeme fixovat závěsky úplně, aby nám olovo při záběru odpadlo a ryba byla na volno a my jsme ji mohli v klidu zdolat! Je totiž všeobecně známá informace, že pokud ryba po záseku cítí menší odpor způsobený absencí zátěže, je podstatně klidnější a méně vyhledává zběsilým úprkem místo, kde by se mohla schovat.  Často se stává, že po záseku s odpadávajícím olovem ryba zamíří místo k překážce k vodní hladině, a to bývá situace, kdy svůj souboj hned na začátku prohrává a mě dává šanci podstatně snadnějšího zdolávání a už vůbec se šance mě jako rybáře na úspěch zvyšují, pokud si mohu pro rybu dojet lodí.

Po postavení bivaku a připravení všech nezbytností jsme šli na věc. Voda se již pomalu ochlazuje a tak pod háček putuje na jeden prut 16 mm boilies Halloween s plovkou a na druhý peleta s půlkou plovky na panáčka. Tento výběr nástrah nám přišel vzhledem ke zkušenostem a informacím, které jsme před výpravou o této lokalitě nasbírali vhodné a jak výprava ukázala, byl to velice efektivní výběr. Není žádným tajemstvím, že boilie Halloween je velice úspěšné zejména ve studené vodě a ryby na něj reagují pozitivně. Silná ovocno pálivá vůně i chuť Haloweenu se nám mockrát velice osvědčila a proto i na peletu s půlkou pop up boilie šla esence stejné příchutě.

Zaváželi jsme pomocí zavážecí lodičky a abychom udrželi vždy své nástrahy na stejných místech označili jsme si vždy po prvním zavezení vlasce značkovačem, pak už jen zbývalo držet dobrý směr a po ukázání se znamínka, včas vysypat. Jako pomocník nám posloužil značkovač Line Marker, který je na vlasci krásně viditelný a dobře se s ním pracuje! Není přece žádným tajemství, že přesnost je v rybařině velice důležitá. Krmit a vyvážet nástrahy na místa, která jsme vybrali opakovaně je polovina úspěchu celé výpravy.

Jako naše lovné místo jsme zvolili hranu z mělčiny do koryta, kam jsme předpokládali, že budou ryby vyjíždět za potravou. Ke každému vývozu putovala spolu s nástrahou do lodičky na zakrmení směs boilies Halloween a pelet řádně zabustrovaných, aby na krmném místě byla pěkná pachová stopa. Krmná dávka se skládala z několika kuliček v průměru 16 mm, několika kuliček o průměru 20 mm, které jsem překrojil na půl, toto vše jsem doplnil směsí ovocných pelet podobné příchutě v průměrech 6 mm a 14 mm vše kompletně přelito zálivkou s esencí Halloween. Takto připravené krmení jsem lehce zaprášil Power Carp mixem Robin Red Fish, který je v našem sortimentu již dlouho a možná je trochu opomíjen, přestože svou vůní a chutí se na 100% hodí právě k tomuto našemu oblíbenému boilie. K naší radosti na sebe záběr nenechal dlouho čekat a zdoláváme prvního kapra, který hned atakuje hranici krásných devět kilo! Taktika fungovala na jedničku a nám se společně ještě do neděle podařilo dostat do podložky asi šestnáct kaprů všech tvarů i velikostí a několik tlouštů a cejnů.

Pozorováním revíru jsme získali opět mnoho dalších cenných informací a určitě jsme na tomto místě nebyli naposledy, protože i přes horší podmínky má obrovský potenciál a má nás čím překvapit!

Za Anaconda Team Jiří Hejna, Petr Smítka a Venca Bártík