Jakou zvolit montáž

Share Button

Když se rozhodnete  psát článek , většinou je důvodem , nějaká nová zkušenost , nebo strategie která vám fungovala. Několik rad, o které se chcete podělit s ostatními rybáři  anebo  podobná situace, zážitek, prostě cokoliv podobného, čím si myslíte, že přispějete osvětě rybářské obce. Já však mám pro psaní  tohoto článku jiný důvod a to takový, že mě samotného to zaráží. Od roku přibližně 1990 se u nás provozují moderní způsoby lovu, lov na boilie  a všechno co tento způsob lovu přináší . A bohužel neustále je mezi námi nemalé procento rybářů, kteří jsou opravdu úplně mimo, což je pro mě opravdu zarážející. Dlouho  jsem se uspával názorem , že všechno už bylo řečeno a napsáno tisíckrát a že prostě už není co dál říkat, aby se člověk neopakoval, proto poslední dobou už tolik nepublikuji, bohužel  asi  jsem se šeredně spletl …

Na menší stojaté vodě nás nemá až tolik co překvapit,  extra hrubé montáže nejsou na místě

Je to mu pár  týdnů  co jsem byl svědkem jedné internetové diskuze  kde majitel sportovního  revíru  dal fotografii  utržených koncových montáží  na kterých   samozřejmě  vyseli  kapři, kteří zřejmě pozřeli nástrahy volně ležící na dně na utržených vlascích, jen díky šťastné náhodě a zamotání se vlasců do nastražených prutů jiného rybáře se nestalo neštěstí v podobě uhynulých ryb. Jednalo se zhruba o 2 hektarový rybníček klasického typu bez jakýchkoliv překážek ve vodě, s klasickým  lehce jílovo-bahnitým dnem. Už na první pohled po příjezdu na revír i průměrně chytrý člověk pozná, že se jedná o rybník spíše vytvořený k produkci ryb, klasický tvar přítok, odtok, prostě voda určená spíše k tomu, že na jaře nasadím, na podzim vylovím. Jednoduchá, lehká voda. Předmětem tohoto článku není  úplně vysvětlovat jak si uvázat montáž i když okrajově se o tom také zmíníme ale spíše se s vámi pokusím podělit o zkušenosti jak celou montáž sestavit na různých lokalitách, kde chceme provozovat lov.

Co se asi u dna schovává za překvapení

Menší vody

Někdo může říci, že na trhu je mnoho různých drobností k vázání montáží a že je to proto, že už prodejci neví, co by vymysleli, aby z rybářů vytáhli peníze. Ono je to vlastně trochu jinak a nikdo nikoho nenutí nic kupovat. Je dobře, že je na trhu mnoho vymožeností, mnoho materiálů a tak můžeme opravdu skládat své koncové montáže  tak, aby vyhovovali každé dané lokalitě, kde chceme chytat.  Pokud navštívím menší rybník, stejně jako  věnuji svůj čas samotnému obeznámení rybí obsádky abych co nejlépe zvolil místo  a způsob krmení a chytání  věnuji se i samotné vodě, abych  zvolil správnou sílu vlasce , správný  materiál na montáže správné háčky, správné olovo  atd … Co vidíme na první pohled? To, že nebudeme házet extra daleko, že zřejmě ve vodě nebude mnoho překážek, tudíž stačí jednoduchá montáž. Vlasec  0,28 mm  až 0,33 mm, olovo řekněme 60 až 90 g max, není nutná nějaká pletená šnůra jako šokový návazec, nebo silný vlasec. Pokud se nám náhodou stane, že nějakým způsobem přijdeme o konec montáže, ryba  se bez problémů návazce z kouskem vlasce  zbaví ..

krásný kapr z velké vody

Větší vody

U větších vod je někdy potřeba házet  dále, pokud nemáme možnost využití lodě ,  většinou je dobré použít šokový návazec, abychom příliš neunavovali první metry vlasce,  dbáme na to, aby v případě utržení nebyl problém, aby ryba vyrazila olovo ze závěsky a  zase se zbavila co nejvíce utržených součástí. Samozřejmě v tomto  případě jsou už po utržení určitá rizika, která prostě nejsme schopni 100% eliminovat, navíc na těchto vodách už je častý výskyt škebliček a slávek  a na to prostě musíme reagovat, abychom byly schopni rybu zdolat . Pokud  musím házet dál,  používám  vlasec o průměru 0,33mm pokud mohu pracovat s člunem používám vlasec 0,36mm nebo dokonce 0,38mm a šokový návazec bud nepoužiju a když je nutný kvůli třeba slávkám použiji silný a dlouhý abych ho neuřízl a v případě vázky  nebo zamotání ryby do překážek měl šanci, že když lodí přijedu na místo vázky mám už na navijáku celí vlasec natočený a jsem na pletence, pak mám zase více síly a mohu se pokusit  vázku vyprostit částečně silou často se mě povede montáž zachránit. Většinou v těchto chvílích, když máte vlasec nebo pletenku v rukou cítíte, zda je na prutu ještě ryba nebo se již zbavila montáže sama a pláchla, pokud ryba je na montáži snažte se být opatrní, pokud ryba na prutu není většinou už nic moc nehrozí montáž a často i háček je někde zaseknutý třeba do větve a pro ostatní ryby už není takové riziko. Pak samozřejmě může na řadu  přijít síla a prostě něco povolí  dříve, někdy překážka, někdy součást montáže, ale s tím už se nedá nic moc dělat. 

Krásný kapr ze stojaté vody

Na Řekách  a v překážkách.

Při lovu na řekách je potřeba důkladné obeznámení s vodou, je jasné, že nejvíce záběrů většinou docílíme v místech, kde jsou různé překážky, které samozřejmě rybám dávají ukryt a bezpečí. Samozřejmě, že toho musíme využít, pokud chceme chytat a ne jen koukat do vody. V řece vás většinou čeká vždy více rizik, ve kterých můžete ztratit rybu, než na vodě stojaté. Já se nebojím použít vlasec  0,40mm a  nepoužívám žádný šokový návazec, ani olověnku nebo podobně.  Bud se mě podaří rybu u překážky přidržet a nepustit jí tam, většinou si to ryba prostě rozmyslí a když cítí že to nejde, tak to prostě nejde a od úmyslu někam vjet nakonec upustí. Ideální stav je samozřejmě zase pokud máme k dispozici loď a můžeme vyjet, je zřejmé, že použití lodi  je velká výhoda. Na nic nečekejte, pokud se vám jeví, že protivník má evidentně navrch, ihned vyjeďte. Pokud je překážek hodně, jsou třeba přítomny ostré kameny nebo škeble, což je na řekách běžné, někdy používám kousek silného  vlasce  nebo fluorocarbonu  pro  ochranu posledních 2 metrů montáže. Dobré je, pokud můžeme vyvážet a je hodně překážek, použít montáž s odpadávající zátěží to se často ryba po záběru chová úplně jinak než jsme zvyklí, velice často je méně divoká a odebere se třeba k hladině a usnadní nám tak celé zdolávání . Na řece mě odpadávající kámen  pomohl k velkému množství  ryb, obzvlášť pokud jsem měl možnost třeba na menších vodách šikovně umístit své pruty tak, že mě po záběru a odpadnutí kamene ryba sjela s proudem ke mě, kde jsem jí v klidu v korytě řeky mohl bez větších problémů zdolat.

Lov  na zarostlých vodních plochách vyžaduje silnější  montáže

Konec  a velikost háčků 

Nejsem zastáncem ultra malých háčků a nejsem ani zastáncem háčku bez proti hrotu. Má osobní zkušenost je taková, že  je lepší jedna dírka od háčku velikosti 4 s proti hrotem, než rozřezaná celá vnitřní dutina tlamy kapra od háčku velikosti 8 bez protihrotu. Nikdo mě nepřesvědčí o tom, že háček bez protihrotu je něco úchvatného, co bychom měli bez výjimky používat, jsem si vědom, že budou negativní ohlasy na tento fakt, ale já tu zkušenost prostě mám. Nikomu své stanovisko v tomto ohledu  nevnucuji, pouze má osobní zkušenost mě dovedla k tomu to názoru, pokud máte jiný názor a jinou zkušenost , beru ..  vaše věc ..  Co se týká návazcových materiálů  v jarních měsících používám šňůrky 15 až 25 liberní pokud mě to charakter revíru dovoluje,  v plné sezoně  35 liber. Měkké, tvrdé, kombinované s fluorocarbonem,  v závislosti  na terénu ve kterém lovím. Toto je téma na další samostatný článek, ale to až někdy příště. Každopádně velikost háčku vždy přizpůsobuji velikosti nástrahy ,  chytám-li z jara na drobné nástrahy používám háčky velikosti  6 zřídkakdy 8, to už musím jít opravdu na jemno …  V sezóně, kdy používám větší nástrahy není výjimečné  ani 2 x 24 mm  boilie, používám vždy háčky  velikosti  4 a to už asi 6 let stále stejný tip a druh. Vždy používám vlascové rovnátko, nepopírám že někdy už možná i ze zvyku, ale prostě to tak mám.

místo s šancí  pro rybu i pro její ulovení

Závěrem

Cílem tohoto článku je otevřít oči rybářům, kteří si načtou nebo nakoukají v různých videích nebo třeba i jiných článcích v časopisech nějakou montáž, která je třeba i  dobrá, ale používají jí totálně v nevhodných podmínkách a zbytečně tak riskují  zdraví našich ryb. Je hezké se učit, hlavně nutné, abychom byly úspěšní, ale musíme také přemýšlet, jestli je to v dané situaci nutné. Je fajn koukat na videu jak kaprař předvádí  úspěšnou montáž  s 0,60 mm šokovkou, kterou používá při lovu třeba na Maďarském Balatonu  ve škeblových polích,  nebo na Maďarské Háromfje v zeleném pekle stulíků,  ale použijte jí až pojedete na Balaton nebo Háromfu, není nutné  jí používat na menším, skoro vesnickém rybníčku o rozloze 2 až 3 hektarů, nebo na nějakém písníku třeba i větším , kde jediné riziko utržení ryby je že budete třeba příliš agresivní při záseku ….  všem rybářům přeji krásné úlovky a ať vám rybaření dělá jen radost.

S pozdravem  Marek Tichý  Anaconda Czech Team