Jarní výpravy

Share Button

Začátky sezóny jsou někdy náročné stejně tak pro ryby, jako pro rybáře. V tuto domu, musíme mít opravdu hlavu otevřenou, protože mnohdy o úspěchu na neúspěchu rozhodují detaily. Sebou na ryby v tuto dobu vozím vždy více než myslím, že budu potřebovat, sázím na atraktivitu a mnohdy i na nekonvenční zbraně, sklenice nakládané kukuřice, nebo sklenice vařeného tygřího ořechu, může změnit šanci mezi úspěchem a neúspěchem. Boilie v tuto dobu často trochu předmáčím, aby změklo. Malinko ořezávám, aby bylo více otevřené, a přidávám do vody, ve které boilie vymáčím esenci, aby zároveň více a rychleji vonělo.   

Jarní rada 1 – Kukuřice

Není žádná ostuda použít pod háček několik zrnek kukuřice místo kuličky boilie, když si to situace nebo tip vody žádá, chytáme ryby proto, abychom je chytili. Sedět u prutů s kuličkou boilie a tupě věřit že to přijde je v určité situaci prostě nesmysl.  Používám bud klasickou kukuřici co si koupím ve skleničce, kterou si dále sám podle svého doladím oblíbenou esencí. Třeba na jaro je mou oblíbenou esence boilie Halloween anebo si jí sám uvařím, což není vůbec špatné, protože si jí mohu rovnou upravovat od začátku. Přisladím, nebo okořením, zkrátka uvařím si jí, jak chci ..

Jarní rada 2 – Tygří ořech

Tygří ořech je velice dobrá věc, nicméně jeho použití má svá úskalí, která byste měli mít na paměti. Ořech buď funguje anebo nefunguje, vše je dáno tipem revíru, jsou lokality, kde jsou kapři zvyklí podobnou potravu konzumovat a jsou revíry, kde to v životě neviděli a na takových revír je jeho použití velice ošidné. Vše máte ve svých rukou, před použitím této nástrahy a návnady je potřeba si revír pořádně prohlédnout a zjistit, zda je reálné, že tam podobnou věc jako je ořech ryby znají.  Například, lískový keř na břehu nebo  dub, buk  jejichž plody můžou  padat do vody a je reálná šance  že kapři  mohli zkoušet podobnou přírodní  nástrahu konzumovat, na takových lokalitách je většinou  tygří ořech velice účinný, v každém případě malá krabička ve vaší kapse není  úplně top ořech je věc, kterou je potřeba i krmit aby jí kapři zaznamenali.

Jarní rada 3 –  klasické boilie

V tomto období, jak už jsem zmínil na začátku, mnohdy funguje  boilie  jak se říká otevřít, voda je velice studená a není možné ničím uškodit, když si doma do skleničky připravíte pár kuliček vašeho oblíbeného boilie , narušíte jeho povrch třeba nožem, trochu zalijete horkou vodou a přidáte trochu dipu  a esence.  V té chvíli kdy dorazíte k vodě je vaše kulička 100% připravená ihned pracovat.

Jarní rada 4 – pop up boilie

Moc krát už mě zachránilo jarní výpravy plovoucí boilie zalité esencí v malých krabičkách rozličných barev a průměrů, které vždy u sebe v brašně mám. I apatičtí po zimě zpomalení kapři mnohdy neodolají malému voňavému bonbonku pár centimetrů nad dnem. Tuto  montáž  ve 100% případů  doplňuji velkým PVA, plným drobných peletek zalitých stejnou esencí  jako  samotné Pop up. Mockrát se mi stalo, že přesto že zastávám názoru, že kapři vnímají jen černobílé barevné spektrum, barva hrála velkou roli. Stejně tak i používaný materiál na návazce. Dá se říci, že v období Březen až květen v podstatě minimálně využívám pletených šňůrek a sázím vždy na fluorocarbon.

S pozdravem, ať vám berou a nesedíte u vody jak švestky.  Za Anaconda Czech Team Marek Tichý