Kaprařina ve znamení neukojitelné vášně

Share Button

Kaprařina ve znamení neukojitelné vášně

Není pochyb o tom, že kaprařina je pro nás kapraře nedílnou součástí našeho života, ať už nikoho pohltila v úplném počátku, respektive v dobách, kdy na dno řek, rybníků či jezer dopadly první kuličky boilies nebo v současné době, kdy se k tomuto dá se říci rybářskému odvětví postupnými kroky rybář dopracoval. Výsledek však bývá stejný u obou těchto etap. Málokdy se u nás totiž najde chvíle, kdy nevzpomínáme na chvíle a okamžiky strávené u vody, zejména tedy v přítomnosti kapřích velikánů, kteří jsou v tomhle směru i odměnou rybáři za jeho snahu, trpělivost a píli. Sami na sobě možná někdy pozorujete i okamžiky, ať už jste v práci nebo někde s přáteli u grilu, jak přemýšlíte nad tím, jakou strategii a taktiku lovu zvolíte na další výpravu, jaký druh té zázračné kuličky zvané boilies tentokrát zachutná těm největším kaprům a mohl bych pokračovat dále.

Myslím si, že to co dělá rybáře kaprařem nejsou jen úlovky kaprů a rybářské vybavení za statisíce, je to především láska a přátelství k těmto tvorům. Tak jako já, tak i většina z Vás bojuje s nedostatkem času, který je bohužel ve většině případech úspěšného lovu velkých kaprů zapotřebí a proto i samotné odhodlání je dalším důležitým činitelem, který by měl být pro nás všechny samozřejmostí, jelikož není nikdy jednoduché sám sebe po náročné 24 – hodinové pracovní šichtě přemluvit a vše potřebné odnosit do auta, vše zase na lovném místě vyložit a že těch věcí zrovna není málo víme všichni, zabydlet se a člověk po nastražení montáží sotva stojí vyčerpáním na nohou. To je výčet několika základních stavebních kamenů nebo chcete-li důležitých faktorů pro zdařilý lov velkých kaprů. Ale jak se říká : ″ Bez práce nejsou koláče ″ a to si troufám říci u kaprařiny platí dvojnásobně.

Mohutný labský plnokrevník

Ale vraťme se o několik let zpět do minulosti, kde bych Vám čtenářům rád ve zkratce nastínil příběh, kde se z obyčejného lovce ryb stal člověk, který absolutně propadl lovu velkých kaprů. Jako většina z Vás jsem i já začínal chytat na menších rybnících poblíž svého domova, kde jsem na místní již pokročilé lovce hleděl jako na mistry ve svém oboru. Členem rybářského svazu jsem se stal až v 15 letech v roce 2002, avšak na ryby jsem od mých 10 let jezdil věrný asistent svého strejdy, který mě taky zasvětil do tohoto koníčku. Postupem času jsem začal objevovat větší a větší kouzlo, které rybařina nabízí. Při studium na střední škole jsem místo popíjení alkoholu v barech trávil víkendové večery sám u rybníka a zde se pomalu učil novým věcem.

souboje-s-amury-nedaji-spat

Souboje s amury nedají spát

Zhruba v 18-ti letech jsem měl tu možnost nahlédnout do říčního lovu ryb. Do této doby jsem vůbec neměl ponětí, co za ryby skrývá řeka Labe, kterou mám 5 minut od domova. Z vyprávění o úlovcích na této řece jsem byl však unešený. I když jsem v tu dobu neměl, dá se říci žádné zkušenosti, stála přede mnou výzva, které jsem se na jednu stranu i bál, jelikož jsem chytal jen na stojatých vodách, tak že zvyknout si na to, že voda přede mnou je stále v pohybu, taky chvíli trvalo. Nyní se nebojím říci to, že Labe je nejenom královnou našich řek, ale myslím si, že krásou, rozmanitostí a také velikostí ryb se už nyní vyrovná i evropským řekám jako je Pád, Rhóna nebo Dunaj.

tato-ryba-je-jednim-z-dukazu-ze-_reka-labe-je-zaslouzene-kralovnou-na_sich-vod

Tato ryba je jedním z důkazů, že řeka Labe je zaslouženě královnou našich vod

První mé vycházky na řeku Labe se nesly ve znamení spíše poznávání několika způsobů lovu na řece, které praktikovali místní rybáři, o rybu jsem ze začátku moc nezavadil. Upřímně jsem byl v domnění, že říční lov a lov na stojatých vodách se od sebe moc neliší, avšak opak byl pravdou. Do roku 2010 jsem poznával všechny druhy ryb a možnosti lovu na řece Labe, avšak následující rok byl zlomový. S kamarádem jsme nakoupili kompletní výbavu na sumce a také větší kapry s tím, že se budeme věnovat těmto dvěma naprosto odlišným odvětvím rybářského umu. Naše první kaprařské výpravy počaly v roce 2011, kde já do té doby neměl to štěstí a kapra nad 10 kg jsem viděl jen z obrázků v časopisech. Výpravy to byly spíše naučné a jejich výsledkem byla spíše bílá ryba než větší kapři.

Lysci jak víno, i tím se značí řeka Labe

Rád vzpomínám na ty úplné začátky lovu kaprů, jelikož to byl počátek něčeho, o čem jsem do té chvíle jen snil. Dá se říci, že první rok jsem se kaprařinou trápil, respektive i přes mé úsilí a snahu jsem první rok chytání na boilí nechytl kapra co by stál za řeč. A chybou nebyla samotná montáž a její atributy, nýbrž jen černý Petr, který se mě držel zuby nehty. Nakonec jsem se po prvním neúspěšném roce v lovu velkých kaprů odhodlal k tomu, že si dám pauzu s tím, že kaprařina nebylo to správné rozhodnutí. Avšak nebylo jednoduché se tohoto vzdát, každo-denní cesta kolem řeky Labe pro mě byla těžším oříškem. Nakonec jsem tuto odmlku vydržel cca 3 měsíce a ke kaprařině jsem se vrátil s odhodláním, že to „ prokletí „ musím zlomit. Toto se podařilo na jaře roku 2012, kdy jsem ulovil svého prvního kapra nad 10 kg a můžu Vám říci, že v okamžik, kdy jsem držel tohoto labáka v náruči, můj dosavadní rybářský život dostal jakýsi náboj nebo chcete-li nový rozměr, kterým se začal pomalými, ale jistými kroky ubírat. Smůla byla prolomena a já začal se vším všudy propadat kouzlu a kráse kaprařiny. Byl jsem ohromen, jak rychle jsem propadl lovu velkých kaprů, vše ostatní šlo posléze stranou.

isabelle-muj-nejcenejsi-labsk_y-klenot

Isabelle, můj nejcenější labský klenot

Během druhého ročníku své počínající kaprařské pouti na řece Labi jsem měl tu čest seznámit se začínajícími kaprařskými legendami, kteří jako jedni z prvních počali chytání velkých kaprů na ty zazráčné kuličky zvané boilies. Jednalo se zejména o Leoše Mlýnka, kterého já beru za jednoho z nejuznávanějších kaprařů u nás. Bylo a je mi obrovskou ctí, že znám někoho jako je on, kdy se dá vlastně říci, že k němu vzhlížím jako k učiteli a rádci, který mi částečně nastínil některé skutečnosti důležité při lovu těch největších labských klenotů. Nedílnou součástí a ikonou tohoto pomyslného kaprařského světa je osoba Ivoše Slámy, který nás s kamarádem občas u vody navštívil a poukázal na určité a důležité věci, kterými kaprařina oplývá a nejen to. Svými dech beroucími příběhy a zážitky z lovu kaprů nás pomalu a jistě zasvětil do ničeho, co už není jen samotný lov ryb, ale je to o mnohem víc.

boilies-aneb-kulicka-ktera-zapri_cinila-zvrat-v-lovu-velkych-kapru

Boilies aneb kulička, která zapříčinila zvrat v lovu velkých kaprů

Při rybářských výpravách jsem se v začátcích setkal i s ostatními nadšenci v lovu kaprů, ať už se jednalo o lidi, které jsem do té doby znal jen z rybářských časopisů, internetu nebo se jednalo i o méně známé dlouholeté kapraře. Jmenovat je všechny by bylo na více než pár řádků, ale i tímto lidem jsem svým způsobem vděčný za to, že mají stejný pohled na lov kapřích velikánů. Postupnými kroky jsem za těch pár let lovu velkých kaprů naprosto propadl a při opakovaných setkáních s těmi němými tvory jakoby člověk úplně zapomněl na veškeré osobní či jiné problémy, které v tu chvíli u vody jakoby ani neexistovaly. Není proto divu, že kouzlu lovu velkých kaprů propadá čím dál více rybářů, jelikož jak já tvrdím, není to už paradoxně o samotném lovu nějakém druhu ryb, je to o nepopsatelné a hlavně neukojitelné vášni, která vás žene čím dál více dopředu, jako by to byla droga, bez které už člověk nedokáže být.

dosud-nejprocitenejsi-za_zitek-u-vody

Dosud nejprocítěnější zážitek u vody

Je to také především ″ Životní styl ″ , který obyčejného rybáře povznese na něco víc. Aspoň já to takhle vnímám a pociťuji. Mnohdy jsem se však u vody i mimo ní setkal s lidmi, kteří na celou věc nahlíží úplně jinýma očima. Bohužel ani rybolov není výjimkou dnešní doby, kde v některých případech převládá vidina snadného výdělku nad zdravým rozumem, kde se někteří lidé a v dosti případech i rybáři snaží zbohatnout prodejem právě trofejních kaprů ať už do soukromých revírů nebo k jinému užitku. Bohužel i z tohoto se stal jenom prachsprostý byznys a proto bych chtěl i těmito pár řádky oslovit Vás, kolegy kapraře, abyste v případě, že se s tímto jednáním u vody setkáte nebo o takovém dějícím hyenismu víte, nebuďte proti tomuto imunní a celou věc řešte nebo aspoň oznamte místně příslušnému ČRS.

rozmanita-forma-ricnich-kapr_u

Rozmanitá forma říčních kaprů

Když pak přišly chvíle, kdy se Vám na podložce střídá jeden kapr hezčí jak druhý, ať už menší dorostenec nebo nějaký dlouholetý vypasený domorodec, pochopíte, že každá ryba, zejména tedy kapr má svou hodnotu a osobitou krásu, kterým je každý úlovek dá se říci jedinečný. Sny se posléze stanou skutečností, jelikož se při pouti za kapřími klenoty setkáte s úlovky o takových velikostech, o kterých jste do té doby jen snili, a záviděli je ostatním rybářům z časopisů. V ten okamžik jsem si řekl asi jako většina z Vás, že se mi nejenom splnil životní sen, ale že již zcela chápu slova z článků, kde se ti nejznámější čeští kapraři snažili čtenářům nastínit právě vztah mezi lovcem a rybou. 

adrenalinovy-souboj-se-vsim-vsudy-s_-timto-ricnim-torpedem

Adrenalinový souboj se vším všudy s tímto říčním torpédem

Ano, boj s rybou je určitě obrovským adrenalinovým zážitkem a o to větším, když nevíte co je na druhém konci montáže, avšak tím nejkrásnějším a neopakovatelným okamžikem v rybářském světě a zejména v lovu kaprů je to, když rybu z objetí a puse pro štěstí vrátíte zpět do jejího vodního království s touhou se s ní opět setkat. To je smyslem a defakto i výtahem tohoto článku, kde jsem se Vám čtenářům pokusil nastínit to, že kaprařina není jen o lovu kaprů, ale i o jiných důležitých skutečnostech.

Všem slušným rybářům přeje mnoho pěkných úlovků David Pejřil ″ Šaman ″ z Anaconda Czech Teamu.

mohykan-v-podzimnim-kabate

Mohykán v podzimním kabátě

 

typicka-ruska-masina

Typická ruská mašina

nedilna-soucast-uspechu

Nedílná součást úspěchu

nekdy-se-postesti-i-kapri_-dabl

Někdy se poštěstí i kapří dabl