Kaprařské absolutorium

Share Button

Kaprařské absolutorium

Jste zarputilý lovec kaprů? Láká vás jejich krása a vznešenost, jako mnoho ostatních kolegů, kteří se lovu této ryby věnují? Tak to jste tady správně. V následujících řádcích vám přinášíme několik možností, jak přelstít ty nejkrásnější a největší kapry ve vašem milovaném rybníku, jezeru, nebo řece. Ale pozor! Nepůjdeme vždy tou známou a obvyklou cestou.

Většina lovců trofejních kaprů má navyklé určité způsoby, jak nalákat trofejní kus zrovna na ten jejich háček a jejich kuličku boilie. Přijedete li někam k vodě ať na státní nebo soukromou, vidíte kapraře s kvalitním vybavením, lodí, bojkami, echolotem a všelijakými výdobitky moderní doby o kterých a to bez urážky, rybář který nemá čas sledovat vývoj současných trendů v kaprařině, nemá ani potuchy.

dsc_0006

Pokud chcete mít úspěch, budete postupovat většinou následovně. Vybalíte loď a vyrazíte provést průzkum vodní plochy. Je několik aspektů, které vás budou zajímat. Teplota vody, struktura a hloubkové rozdíly dna, vegetece a překážky na dně a jiné důležité věci. Vybrané místo, si většinou označíte bojkou. Bude to nějaký zlom na dně, hrana z hloubky na mělčinu, škeblové pole, vegetace, nebo pařez na dně, u něhož se nachází kus tvrdého dna. Připravíte krmení, prokrmíte, vyvezete nástrahy, nebo je nahodíte a čekáte. To je prosím správně! Tento postup určitě doporučuji. Jsou to místa, která ryby vyhledávají a rádi se na nich krmí. Dá se říci, že toto je takový klíč, k tomu jak rybu chytit. Ale, jsou i jiné možnosti? Je nutné jít vždy touto cestou. Je i jiná vedoucí k úspěchu? Samozřejmě, že ano.

dsc_0073

Jinou cestou

Pokud chcete uspět, musíte udělat úplně něco jiného, než dělají ostatní, pokuste se od nich co nejvíce odlišit. Mnohdy stačí detail a vám zabírá ryba za rybou, zatím co oni mají záběry jen sporadicky i když se jim ryby v místě jejich bojek ukazují. Mnohdy jsem byl svědkem, že jsem navštívil vodní plochu, pro příklad o rozloze osmy hektarů, kde se uprostřed kolébalo deset bojek a rybník byl kolem do kola obšancován bivaky. Měl jsem na výběr, buď si sednou na jedno z volných míst, posadit někde před sebou, na hranu bojku a čekat na zázrak. Nebo nechat loď v autě, projít si volná místa, zmonitorovat si vodu ze břehu a pokusit se ryby nalákat na krátkou vzdálenost do příbřežních mělčin, nebo k překážkám, které mnohdy ze břehu do vody zasahují. Krmit cíleně na každou montáž jen hrstku partiklu a několik kuliček boilies, nebo použít PVA materiály a krmit pouze za jejich pomoci a vsadit na tu nejvyšší možnou atraktivitu nástrahy. To byla ta správná cesta, kapr totiž není hlupák a místu kde bylo, i když připouštím na dobrém místě, zakotveno několik bojek a nataženu několik vlasců se z daleka vyhnul. Sklízel jsem úspěch právě u břehů na mělčinách, kde se kapři v klidu krmili, ničím neohrožováni a pochutnávali si na přirozené potravě, kterou jim úživná vodní plocha nabízela, při proplouvání jednotlivých zajímavých přípřežních partii, našli jen jednu kuličku mého boilies a malou hromádku rozdrcených kuliček, spolu s partiklem, který se okolo kuličky rozptýlil z rozpuštěného PVA pytlíku nebo punčochy. To bylo sousto, kterému prostě nemohli odolat.

dsc_0131

Úplně na ruby

Mnohdy se pokusíte udělat opravdu vše, co umíte a mnohdy i neumíte a k úspěchu to nevede. Měníte místa, montáže, nástrahy, jezdíte po vodní hladině jak šílení, abyste našli správné místo, kde by se kapr nechal přemluvit k záběru. Prochytáváte hrany, stulíky, příbřežní partie, tvrdá místa nedaleko rákosí, zarostlé partie dna, nebo padlé stromy, keře na dně a prostě nic! K této situaci mnohdy dochází na silně prochytávaných komerčních vodách, kde jsou opravdu velcí kapři opravdovými profesionály. Co teď? Udělejte to, co by jste nikdy neudělali. Při jedné z takových to výprav, jsem si opravdu několik hodin lámal hlavu, jak přijít problému na kloub a dostat na podložku větší rybu. Pak jsem udělal radikální řez, všechny pruty jsem zjemnil, co to jen šlo, aby montáže a celé vázání vydrželo tah i té největší ryby, která v revíru plavala a bylo nenápadné a jak říkám, co nejjemnější. Vyrazil jsem s každým prutem zvlášť na vodu. Vybral jsem dvě absolutně nezajímavá místa, kam bych v životě za normálních okolností, montáž nikdy nepoložil

dsc_0109

Montáž číslo 1 – Hloubka 5 metrů měkčí dno a naprostá rovina bez vegetace a jakékoli překážky široko daleko. Návazec o délce 25cm z měkké pletené šňůrky háček velikosti 6, bez vlascového rovnátka. Jedna kulička boilies o velikosti 20mm a 6 kuliček o průměru 20mm, napůlených a navlečených na PVA šňůrce.

Montáž čísla 2 – Hloubka 6 metrů rovné dno pokryté asi 20 cm vrstvou ne úplně příjemně vonícího bahna. Návazec o délce 35cm z fluorocarbonového vlákna s měkkým koncem z pletené šňůrky, háček velikosti 6, bez vlascového rovnátka. Jedna kulička boilies o průměru 18mm silně dipovaná a plovouci kulička pop-up o průměru 10 mm stejné příchutě a opět na PVA šňůrce, 6 kuliček napůleného boilies.

dsc_0140

Čekání

Když jsem se po této změně vracel na břeh a sledoval posměšné úsměvy mého kolegy, nebyl jsem si jist ani sám sebou, natož tím jestli jsem neudělal chybu. Věděl jsem ale, že když to prostě nejde je potřeba pokusit se o cokoli, jen nesedět na židli, jak blůma a nadávat jak ty ryby neberou. Několik hodin se nic nedělo, den vystřídala noc, já ležel na lehátku v bivaku, když mě najednou z klidu a rozjímání v přírodě, vytrhl můj hlásič. Z hloubky 5 metrů, jsem zdolal kapra lehce přes 12kilo. Když ke mě kolega přicházel a já rybu podebíral, nastal čas, kdy jsem se mohl smát já. Jelikož jsem si místa, kde jsem nástrahy položil, ničím neoznačil a pokládal montáže přes echolot, v noční rozespalosti se mě bohužel to místo už nepodařilo najít, položil jsem nástrahu normálně na první slušnou hranu, kterou jsem našel a tím se pro tuto noc vzdal na tomto prutu dalšího záběru, jak jsem ráno zjistil. Opět jsem se vrátil do vyhřátého spacáku, snít si svůj nedosněný sen, když se ozval prut z hloubky 6 metrů. Čekal mě tuhý boj dlouhých 15 minut boje s mocným protivníkem. Nakonec jsem pokládal na podložku 16kilového krasavce, který mě na plno ujistil, že když opravdu nic co vás nikdy nezklamalo nefunguje udělejte tu nejšílenější věc, co vás napadne a ono to přijde.

dsc_0627

Schrnutí

Tyto situace a příhody mě ujistily v tom, že nic není nemožné a nic se nemá vzdávat. Musíme si uvědomit jednu věc. Někdy i ty nejprověřenější věci a finty na přelstění kapra prostě nemusejí fungovat. Kapr je tvor, kterého se snažíme pochopit už léta, ale pořád je to tvor, který může udělat věci absolutně neočekávané. Myslím, že nikdy se nám nepodaří dokonale pochopit a zvládnout chování našich šupinatých miláčků a vždy když si budeme myslet, že nás nepřekvapí. Dostaneme ránu po čumáku a další lekci. To co si zde můžete přečíst neplatí jenom pro kapra, myslím, že poučení o tom, že mnohdy i nemožné může fungovat a to prověřené léty odzkoušené, vás může zklamat platí pro všechny druhy ryb.

Má rada závěrem.

Když ryby neberou, udělejte vše proto, abyste to změnily. Pokud ani tak svého cíle nedosáhnete, je potřeba, aby jste od vody neodcházely zklamaní, ale s pocitem, že jste tam opravdu nechali vše co umíte a vyzkoušeli jste všechny varianty. Bojujte a nikdy se nevzdávejte do poslední minuty pobytu u vaší milované vodní plochy.

S pozdravem a přáním, ať se vám vždy vše podaří, se loučí Marek Tichý Anaconda czech team

dsc_0669