Má první panenská ryba…

Share Button

Po dlouhém přemýšlení kam letos vyrazím na letní týdenní výpravu nakonec po návštěvě Trenčínského rybářského veletrhu a pozvání maďarské rybářské hvězdy televizního kanálu  Fishing and Hunting Tamáse Csörgő na jeho nový revír bylo rychle rozhodnuto, o prázdninách vyrážím na jezero Szűcsi Völgy Tó.

Tamás Csorgo Szucsi

Celou fotogalerii najdete ZDE

Půl roku uběhlo jako voda já, balím a vyrážím s parťákem Petr „Pitrs“ Buček směr Maďarsko, vstříc neznámé vodě, vstříc nové výzvě. Cesta probíhala vcelku v pohodě, ale jaké dobrodružství nás čeká, ještě než nahodíme pruty, jsme ani v tom nejčernějším snu nikdo nečekal. Navigace ukazuje 5 km do cíle, jak jsme byli s parťákem natěšeni ani jsme nevnímali, že podle ní vjíždíme do vinic a nakonec se ocitáme na kopci nad jezerem ve slepé uličce. Co teď, voda pod námi a jak se dostat k ní ? zkrátím to, v pětatřiceti stupňovém vedru nám trvalo více jak hodinu a půl než jsme se z vinic vymotali a konečně se dostali k jezeru, hold nikdy stoprocentně nevěřte navigaci… Po této nečekané lapálii nás uvítalo nádherné jezero a velmi vstřícný personál, který i přes menší jazykovou bariéru rychle vyřídil veškeré formality a my mohli vyrazit na své lovné místo.

0005

Sice jsme byli velmi unaveni z cesty, ale jak jsme byli natěšeni z vidiny krásné rybačky únava z nás hned spadla, rychle jsme postavili tábor a jeli prozkoumat echolotem místa kam položíme nástrahy. Své krmné místo jsem našel asi 250-300m od břehu v cca 5-ti – 6-ti metrové hloubce. Po označení bojkou a zakrmení partiklem řepka + kukuřice a halibut peletami + boilies jeden prut pokládám na okraj krmného místa, jako první návnadu volím nadipované boilies Haloween 20mm + 16mm pop-up zaprášené práškovým dipem. Druhý prut zavážím, jak se říká na past blink prostě tam, kde se mě to podle echolotu líbí, více méně jsem se snažil najít nějakou pěknou hranu ve větší hloubce cirka kolem 8-10m, kde jsem čekal velké ryby. Toto místo jsem zakrmil jen mixem pelet s boilies. Jako nástrahu jsem zde zvolil boilies Anaconda řady LT Fish 20mm Treska a ananasovou pop-up 16mm.

a5

První noc nám záběr nepřinesla, jen nad ránem přišel malý junior, ale to nejpodstatnější přišlo kolem poledne. Krásně svítilo sluníčko, my jsme trošku chytali bronz, v tom se rozezněl pííípáák a rozjel můj prut z hloubky, treska s ananasovou popkou nezklamala, byl to tak razantní záběr, že i back lead vyletěl z vody. Rychle nasedám do lodě a vyrážím na vodu. V klidu domotávám až k rybě a při prvním tahu ryby si říkám to je zase divokej prcek jako bych pomalu nic netahal, jen cítím jemné trhání a kopání jako to většinou dělají menší kapříci. Jenže omyl, chyba jakmile jsem se snažil rybu víc a víc dostat nad hladinu jako bych zvedal parník, kopance se změnily v silový tah směrem ke dnu cítil jsem, jak kapr využívá váhy těla a hloubky bylo jasné, že to nebude junior, ale nějaký ten klenot jezera. Nastalo klasické přetahování kdo z koho, chvilku měl navrch kapr chvilku já, ale trpělivost nakonec přinesla ovoce po asi 20 minutách souboje se na hladině objevil nádherný unavený lysec, rychle beru podběrák, navádím ho do něj a když je konečně v něm, jen radostí křiknu je to táááám. Byl to neskutečně krásný pocit, věřte, nedá se to moc popsat to musíte opravdu zažít. Startuji motor a rychle mířím za parťákem ke břehu. Po příjezdu kapříka přendávám do vážícího saku a nervózně čekám kolik kg ukáže váha bude to 20+ nebo ne? Nakonec po odečtení saku má tento nádherný lysec 18,10kg což znamená, že musíme volat správce jezera, který kapra prohlídne a pokud ještě nebyl uloven, načipuje ho. Nakonec po příjezdu správce zjišťujeme, že můj kapr je „panenský“ nebyl na jezeře ještě nikdy uloven, takže mám tu čest jako první lovec ho pojmenovat a tak v čipu navždy ponese mé jméno SONIC. Po nezbytném focení šťastný a unavený pouštím Sonica zpět do jezera a přeji mu hodně další rybích let života a ať roste.

b10

Zbytek výpravy se nesl v duchu euforie z prvního dne, ale už další big rybu mě nepřinesl.  Nachytal jsem přes 20 kaprů, ale už jen bohužel samé juniory kapříky do 10 kg jak z mělčiny tak z hloubek a můžu říci, že jim šmakovalo vše, co jsem pod háček dal. Testoval jsem novinky od Anacondy – Halloween,  Kreveta / Česnek a Weed Halibut každá z těchto kuliček má své přednosti a kouzlo každá rybu přilákala, ale co nezklamalo a pro mě bylo top tak boilies Treska jak z řady New Formula tak z řady LT. Tato kulička byla nepřekonatelná a nakonec mě přinesla ještě jednu krásnou rybu a to nádherného dlouhého šupíka o váze 11,5Kg.

d2

A co říci závěrem snad jen pár slov k revíru za mě je to nádherné jezero s krásnou přírodou, průzračnou vodou a hlavně s úžasnou obsádkou ryb takže Tamás děkuji za super zážitek a revíru přeji ať jen vzkvétá určitě se ještě na Szűcsi Völgy Tó vrátím. Petrův zdar!

e2

Za Anaconda Czech Team Zdeněk Kšanda Maťa