Narozeninová výprava jménem Isabelle

Share Button

Příznivcům Petrova cechu a zejména lovcům s přívlastkem “ Chyť a pusť “ se hlásím po létem vyprahlé, ale stále malebné a místami doslova i pohádkové krajiny z labského údolí, kdy se s Vámi opět rád podělím o zážitky z vodního říše královny našich toků. Určitě si jistě ještě vybavíte, jak suché bylo loňské letní období a to nemluvě o vysokých teplotách převyšujících hranici 35°C v dosti velkém časovém rozmezí. Já osobně takhle teplotně zdařilé léto dlouho nepamatuji. Ale i přes tropické teploty se u vody dařilo, ať už v lovu kaprů, popřípadě amurů.

1

Přes léto se mi zásoby boilie značně snížily a to především již zmiňovaným cíleným lovem amura bílého, kterým jsem si zpestřoval výpravy v dobu těch největších veder, kdy kapři přijímaly potravu jen v minimálním množství. Bylo tedy zapotřebí doobjednat nějaké ty zázračné kuličky na nastávající podzim. Po obdržení 50 kil boilie a různých dipů důležitých pro absolutní vymazlení podzimních nástrah jsem byl natěšen na 3-denní výpravu na místo, které jsem již úspěšně navštívil v předešlých dvou vycházkách. Zde bylo mým cílem odstartovat podzimní část sezóny 2015. Loviště jsem si nepředkrmoval a taktéž jsem po dlouhé době jel k vodě bez partiklu, jelikož jsem chtěl vyzkoušet oproti předešlým výpravám, zda-li zde ryby budou po krátké době reagovat na mé boilie i bez předkrmení a hlavně bez užití partiklu.

2

Termín této výpravy vycházel na začátek druhé poloviny měsíce září. K vodě jsem dorazil v odpoledních hodinách, kdy byl kalendářní den hned po mých narozeninách. Tak trochu jsem doufal a moc si přál, aby mi sv. Petr k narozeninám udělal radost v podobě nějakého labského kapřího giganta. 🙂

3

Po příjezdu na místo jsem vše co nejdříve vybalil a přichystal k samotnému a hlavně úspěšnému lovu. Jelikož jsem značný detailista, a co se týče kaprařiny tak to u mě platí dvojnásobně, – vše musím mít na 110 % funkční a za žádnou cenu neopomenout a nepodcenit ani sebemenší detail. K řece jsem si z nových zásob vybral příchuť Mais a jahodový krém z řady Crunch New Formula o velikostech 16 + 20 mm, obě příchutě po 5 kilech. Dá se říci, že letos jsem si hodně oblíbil sladké příchutě z této řady, které mi fungují na jedničku a můžu konstatovat, že už si nevybavuji výpravu, kde bych sladké koule nepoužil anebo je neměl aspoň v záloze pro případ, že by příchutě založené na masové bázi nefungovali. O to více jsem byl zvědav na příchuť jahodový krém, na kterou jsem dosud ještě nechytal, ale věřil jsem, že by to nemusela být špatná premiéra u této příchutě, i když proti ní stála osvědčená bojovnice č.1 ve sladkých příchutí a to příchuť kukuřice.

4

Boilie Mais jsem nechal dva dny před příjezdem k vodě řádně odležet v activ – dipu Creme, který mi vykazuje v kombinaci s touto příchutí velmi dobré výsledky. Boilie jahodový krém jsem měl řádně diplé v tekutém dipu k této příchuti. Pva punčochy byly připravené, úspěšné místečko s lavicí a značným zlomem pod hladinou bylo taktéž vyzkoušeno v předešlé vycházce jako úspěšné, tak že montáže nesměřovaly nikam jinam, než jak je uvedeno. Na jeden vlas jsem nastražil jednu 20 mm kuličku Maisky na dno, obohacenou o uvedený activ-dip a na druhý vlas jsem nastražil dvě 20 mm kuličky jahodového krému, řádně nadipované. K oběma montážím samozřejmě pva punčochu. Takto jsem instaloval své montáže po celé tři dny lovu, kdy jsem třikrát denně zakrmoval pomocí kobry a to v množství při prvních dvou dnech 3 kg od každé příchutě a třetí den jen po 2 kilech a to nezávisle na počtech záběrů.

5

Prvního záběru jsem se dočkal ihned po setmění a hned tu byl dabl. Sice se nejednalo o větší exempláře ( obě ryby kolem 9 kg ), ale na prvotní kontakt s rybou to bylo slušný. Při zdolávání šupíka na jahodový krém se mi překvapivě pomalu rozjela cívka na Maisku. Druhý den ráno mě probudil statný šupinatý dorostenec o váze necelých 11 kg, který neodolal příchuti jahody, respektive jahodovému krému. Během celého druhého dne jsem až do večera nezavadil o rybu, kdy mě od zhlédnutí filmu moc mile vyrušil šupinatý plnokrevník, plný síly a odhodlání se nevzdat s váhou 13,10 kg, délkou 92 cm, opět na jahodový krém… Tato ryba přišla zároveň se stmíváním, při kterém bylo více než patrné, že se v krmném místě nachází pár ryb, které zde hodovaly na sladkém boilie.

6

Chvíli po setmění zachutnala maiska dalšímu labákovi, který svou krásou nezaostal před ostatními chycenými rybami, pyšnil se váhou 12,20 kg. K dosud uloveným výše uvedeným rybám této výpravy můžu konstatovat, že všechny ryby, které se vší krásou zapózovali před fotoaparátem byly zdravé nepomlácené, plné síly a kondice, což mi udělalo velkou radost. Necelou hodinu po posledním záběru však mé krmné místo navštívilo něco, o čem jsem dosud ani nesnil. Něco co mi bylo zřejmě zasláno tam odněkud ze shora k narozeninám. Asi nejhezčí dárek, který jsem mohl ke svým 28. narozeninám vůbec dostat. Stále jakoby to bylo před malou chvílí, ten pohled do těch očí… Měla to být a také byla jaká si perla středomoří z této 72-hodinové výpravy. Ale teď už k samotnému vrcholu výpravy.

7

Ke konci druhého dne se mi po odbytí 21.00 hod. rozezněl hlásič a ryba si z pomalé jízdy ubírala jeden metr vlasce za druhým. Pod háčkem jsem měl nastražený dvě 20 mm kuličky boilie na dno příchutě jahodový krém z řady Crunch, boilie Anaconda, řádně vymáchané v dipu též příchutě. Ryba se po záseku rozjela směrem ke břehu, kde se při prvním kontaktu se dnem otočila a vyrazila zpět směrem ke korytu řeky. Zde již však dlouho nepobyla, samotný boj totiž netrval déle než 5 minut. Kromě pár mírných výpadů u břehu jakoby ryba boj předem vzdala a já tak předpokládal rybu o váze okolo 10 kg. Opak byl však pravdou. Při prvním viditelném kontaktu s rybo8u jsem prozřel, i když můj první typ byl někde okolo 16 kg. Jednalo se o lysce, který se i překvapivě na první pokus nechal navést do podběráku. Avšak při zvednutí samotných ramen podběráku jsem svůj typ poněkud přehodnotil. V tento moment se mi rozklepali nohy a já tohoto velikána donesl co nejopatrněji do podložky, kterou svou šíři zcela vyplnil. Má radost v tento okamžik neznala hranic. Nevěřil jsem vlastním očím a tohoto lysce jsem si prohlížel s otevřenou pusou a jen nechápavě jsem kroutil a říkal si, že Labe asi před námi skrývá ještě mnoho pokladů, tedy aspoň v to doufejme, jelikož tato ryba dle mého názoru patří právě k těm skvostům, kterými tato naše řeka díky bohu ještě oplývá. Při fotodokumentaci jsem děkoval tomu nahoře za dárek k narozeninám, kterým mě obdaroval. Kapr jakoby si se mnou užíval focení a s ledovým klidem pózoval před objektivem. S takovým úlovkem jsem samozřejmě zaplul do řeky, kde mé focení a mazlení s rybou pokračovalo. Upřímně teď můžu říci, že toto byl pro mě opravdu jeden z nejemotivnějších zážitků v mém dosavadním kaprařském putování právě za těmito labskými legendami nebo chcete-li poklady. Mazlení s rybou jsem se nemohl nějak nabažit. 🙂 Při posledním doteku s rybou jakoby tento pro mě “ francouzský “ typ kapra pomalu připlul do mého podběráku, tak i z podložky pomalu odjel do temných hlubin… Se vší elegancí a krásou, a tak si ho taky budu pamatovat.

9

Svou klenbou těla a svým vzhledem mi tato ryba, tedy tento lysec připomínal lysce chycené na těch nejznámějších francouzských jezerech, které jsem si při prvotním pohledu na tohoto lysce vybavil z kaprařských časopisů a videí a navíc po nahlédnutí přátel kaprařů na tuto rybu bylo patrné, že tento kapr zřejmě ještě nikdy neokusil blesk fotoaparátu. Z těchto dvou důvodů jsem si dovolil tohoto lysce pojmenovat francouzským a ušlechtilým jménem Isabelle.

10

Ryba byla dvakrát převážena, jelikož se jednalo o hraniční váhu, která nakonec shodně ukázala hodnotu 19,80 kg při délce 91 cm. Osobák byl tedy o 0,4 kg pokořen. Pocity a dojmy, které jsem při focení zažíval se nedají ničím nahradit a ani popsat, jsou to pro mě neopakovatelné zážitky. Tato výprava byla velmi zdařilá a já doufám, že se někdy s Isabelle opět setkám. Tuto výpravu tak hodnotím velmi vydařeně a moc se těším na další vycházku, při které se budu moci opět přiblížit k těmto tvorům, ať už k ukojení své celoživotní vášně, k pocitu štěstí při kontaktu a fotodokumentaci s rybou nebo k nasbírání dalších cenných zkušeností, které člověk, jmenovitě kaprař získává zejména jen u vody a to po celou svou kaprařskou pouť. Všem nadšencům rybařiny a vášnivé kaprařiny obzvlášť přeji na úlovky úspěšné chvíle u Vámi oblíbeného revíru. 

Zdraví Vás David Pejřil “ Šaman “ z Teamu Anaconda.

11