Nezakrmíš-nezachytáš

Share Button

Jako již několikátý rok po sobě koncem léta vyrážím na jednu velkou pískovnu. Snad ještě nikdy se mi nepodařilo trefit úplně ideální termín, jak co se týče počasí, tak aktivity ryb. A letos tomu nebylo jinak, počasí bylo v průběhu týdne proměnlivé, aktivita ryb taky a změny povětrnostních podmínek byly už jen třešinkou na dortu. Voda je slušně zarybněná a v posledních letech exponenciálně roste populace bílé ryby a je velmi těžké, ryby, které zde nemají stálá stanoviště  a proplouvají v hejnech zaujmout a udržet na krmném místě.

Letos jsem si řekl, že to prostě ukrmím a tak jsem na 6 dní vyrazil s cca 100 kg krmení, které neobsahovalo boilies či pelety menší než 16 mm protože cokoliv menšího nemá šanci v hloubce okolo 7 m přes tísícihlavá hejna plotic dopadnout na dno.

Po příjezdu a cestě s vybavením lodí na oblíbené místečko nacházím lehkou hranu cca 150 m daleko, stoupající ze 7 na 5,8 m a zde umisťuji bójku. A na první plošnější zakrmení padá do vody prvních 10 kg. První záběr na sebe nenechává dlouho čekat a do večera zdolávám první 2 ryby. Z předchozích let vím, že ryby zde v noci moc neberou a tak uklízím a porovnávám věci na svém místě a připravuji se na další náročné dny. Ráno vstávám s rozedněním a sotva otevřu oči, už si to ženu ke krmnému místu a do vody letí dalších cca 5 kg mixu koulí a pelet, tak abych trefil hned první ranní proplouvající hejno.

Při propadu krmení na dno slyším už na vodě zvuk hlásičů a proto rychle obracím a pádím ke břehu, kde zasekávám, a po chvílí boje na vodě se ukazuje první krásný lysec, který si zobl 20 mm popku ze sloupce na tzv. zig rig. Ano, jeden prut mám  s klasickou montáží na dně a jednu kuličku pouštím do sloupce cca 2 m pod hladinu. Po zdolání každé ryby zavážím opět k bójce a statečně dokrmuju a ryba na to reaguje velmi pozitivně a při nájezdu hejna k bójce se mi daří dělat záběry ve vlnách.

Strategie funguje na výbornou a záběry chodí střídavě na oba typy montáží, i když se mění podmínky, prší, kolísá teplota, ryby se krmí opravdu statečně a záběru přibývá a naopak ubývá sil, téměř pro každou rybu musím do lodě a na vodu.

Montáž na zig rig, kde máchám 20 mm popku v ovocné esenci, krmím boilies v příchutích Halloween a Tutti – frutti, na dně prezentuji střídavě dvě i tři 20 mm kuličky v příchuti treska a kreveta s česnekem a stejným boilies i krmím.

Výprava utekla velice rychle a po vyškrábnutí posledních kuliček ze dna kyblíku uzavírám týden s několika krásnými zdolanými kapry o 100 kg krmení chudší, prostě jak se říká, kdo nezakrmí – nezachytá. A mezi spoustou kaprů ve váhové kategorii cca mezi 10-12 kg se našlo i pár krásných jedinců přesahujících váhovou hranici 16 kg.

Za Anaconda Czech Team Dan Dušek