Pálava

Share Button

Pálava

Zdravím příznivce kaprařiny. Tento rok jsem je již po 5. vypravil na Pálavská jezera, tentokrát na největší Novomlýnskou nádrž D5.

Lov kaprů na této vodě je něco jedinečného, rybí osádka je velmi slušná a kapři zde mají výborné podmínky pro jejich růst. Obrovská vodní plocha těchto rozměrů skrývá mnoha tajemství, například potopené cesty, louky, zatopené rybníky či staré koryta řek. Právě tyto místa můžou být cestou k úspěchu. S kolegou jsme se rozhodli pro lov na Milovické části přehrady.

Všudy přítomné škeble a slávky, které pokrývají dno, jsou nepřítelem všech rybářů, avšak pro kapry znamenají přirozený zdroj potravy. Proto se zde vždy orientuji na masové příchutě a i tentokrát jsem zvolil boilie Fire Tuna. Dále jsem si přivezl boilie z řady Ekonom příchutě oliheň. Kombinace ostrého koření a masové chuti se mi zde na několika výpravách osvědčila, a tak již po několikáté jsem vsadil na 2×20 mm boilie Fire Tuna.

Správná a pevná montáž s ostrým háčkem je základ úspěchu při zdolávání bojovných pálavských kaprů. Každý má svou oblíbenou montáž, která mu na daném revíru funguje. Já zde používám kombinovaný návazec ze svlékací šňůrky Camou Skin 25lb a fluorocarbonu 0,40 mm. Dále jsem si velice oblíbil háčky Piercer Power Carp B-988 velikosti 4, které používám naprosto všude. Návazec doplním o vlasové rovnátko a gramovou zátěž. Místo klasických olověných bročků rád používám i plastické olovo, které natvaruji na uzlík mezi šňůrkou a fluorocarbonem. Návazce používám o délce 40-50 cm.

Hned brzo ráno jsme s kolegou vyrazili na vodu abychom si vytipovali a připravili lovná místa. Pravý prut jsem položil asi 200 metrů od břehu do hloubky 4,8 metru. Z tohoto místa jsem měl velice dobrý pocit a očekával jsem první záběr právě na pravém prutu. Levý prut jsem vyvezl dál na hloubku 6,6 metru, kde reliéf dna netvořil nic zajímavého, ale tvrdé dno vyťukané olovničkou také bývá cestou k úspěchu. Ke každé montáži krmím boilie Oliheň a hrst kuliček Fire Tuna.

O 24 hodin později v 6:00 mi přišel první záběr k mému překvapení na levý prut, po 30 – minutovém souboji jsem zdolal kapra o váze 17,2 kg. Hodinu po obědě se levý prut opět rozjíždí a na břeh se po dlouhém souboji vracím s obrovským šupináčem o váze 18,2 kg. Konec výpravy mi zpříjemnilo kapří sluníčko v podobě krásného lysce o váze 7 kg.

Na této výpravě se mi podařilo ulovit opravdu krásné a velké ryby, na které budu ještě dlouho vzpomínat. Nezbývá nic jiného než se znova vyzbrojit a vyrazit opět na Novomlýnskou nádrž, ale o tom zase někdy příště.

Za Anaconda Czech Team Šimon Zapletal