Pálava

Share Button

Týden před začátkem mého zimního semestru jsme se s mým kamarádem vypravili na Novomlýnskou nádrž Dyji 5. Pro tuto výpravu jsem zvolil boilie Fire Tuna z řady Bionic Crunch ve velikosti 20 mm a všudy přítomný Halloween ve velikosti 24 mm. Jako krmení jsem zvolil směs krmného boilie příchutě Ryba-Mušle a vnadících pelet příchutě Krab. Člun, elektromotor min. 40 lb i echolot pro lov na Pálavských jezerách jsou nezbytnými pomocníky, proto jsem jako první zkontroloval funkčnost těchto věcí.  Následovala příprava jako vždy před každou výpravou.

Po příjezdu k nádrži následoval asi 800 metrů dlouhý přesun věcí od auta na vybrané lovné místo. Téměř do půlnoci jsme připravovali bivak, montáže, člun s elektromotorem atd… Nepříjemný zvuk budíku nás probudil ve 4:00, rychlé kafe a honem na vodu. Na vzdálenosti 300 metrů jsem našel mělčí, asi 4 metry hlubokou partii oproti všudy přítomným 6-7 metrům. Rozkrmil jsem zhruba 30 metrů dlouhý pás a poprvé vyvezl montáže. Následovalo dlouhých 24 hodin bez záběru.

Na dlouhý vývoz vyměňuji olova za odpadávací kameny. Výhodou kamenů je dostatečné dopnutí silonu i ve velkém větru a vlnách, také ryba při záběru vyrazí kámen ze závěsky a kámen ´´odpadne´´. Ryba po počátečním šoku je klidnější, protože není závaží, které by ji táhlo dolů. Většinu rybu jsem zdolal ze člunu, a to tak, že samotný souboj jsem začal až po namotaní na naviják pár otoček z 15 metrů dlouhého šokové návazce o průměru 0,60 z fluorocarbonu.

Pro výrobu návazců jsem použil vyztuženou šňůru Camou Skin, háčky MB Anti Snag velikosti 4, kroužek a broček. Na takto velké vodní ploše je lepší nechat montáž delší, klidně i 40-50 cm.

   

První kontakt s rybou přišel až další den nad ránem, což se později projevilo jako pravidlo. Další dny jsem jednu montáž vozil do krmného místa, druhou jsem střídal buď před anebo za krmné místo. Jak se později ukázalo, všechny ryby jsem zdolal právě z krmného místa. Ryba najížděla na náš úsek vždy v rozmezí od 6 do 9 hodin ráno. Jako vítězná kombinace se ukázala kulička Fire Tuna s 10 mm neutrální zelenou pop-up.

Během 5 dnů jsem chytl několik kaprů, avšak žádný nepřekročil hranici, kterou jsem si pro tuto výpravu dal za cíl. Selekce ryb je zde opravdu těžká, proto mě svým záběrem většinou potěšil kapřík kolem 5-8 kg. Bohužel nám počasí moc nepřálo, silný vítr a velké vlny nám ztěžovaly dlouhý vývoz. Všudy přítomná kamenná hráz dlouhá 6 metrů mi dávala opravdu zabrat. Avšak můžu říct, že mě tato voda naprosto uchvátila, proto na mých dalších velkých výpravách zavítám znovu na Pálavská jezera.

Za Anaconda Czech Team Šimon Zapletal