Počátky padajícího listí

Share Button

A je to tu. Období, na které jsme všichni zapálení kapraři čekali. I když už nám kalendář poukazuje na konec první poloviny měsíce října, stále nám ještě mnoho listů zkrášlují větve stromů, přilehlých u našeho oblíbeného revíru, což mě trochu ještě překvapuje, ale o to více si člověk ten podzimní lov v různobarevném prostředí užívá, nýbrž nejen listy, ale i ostatní flóra nabízí skutečně barevně rozmanité prvky lahodící našemu zraku. Nejen právě proto si podzimní část sezóny my kapraři užíváme.

Zpráva od vody č.12 (2)

Ale vraťme se zpět k samotnému lovu kaprů. I přes menší množství srážek, které přešlo přes naše území v prvním říjnovém týdnu, zejména tedy v severních čechách, zůstal průtok řeky na stupnici pohybující se okolo 80 m3/s. Teplota vody, tedy řeky Labe byla na dané období až překvapivě vysoká – 16 °C. Co se týče nočních teplot, tak zdejší teplota byla též nadprůměrná pohybující se okolo 10 °C. Ve zkratce řečeno, nástup podzimu byl a dosud ještě je ve znamení spíše nadprůměrných teplot, což je nejenom pro mě velké pozitivum a to nejen při lovu velkých kaprů.

Zpráva od vody č.12 (1)

Vzhledem k pracovnímu vytížení jsem se k vodě začátkem října nedostal na výpravu delší než 24 hod., avšak i tento čas při dobré aktivitě ryb nikdy postačí k ulovení pár pěkných kousků. Po poslední výpravě, na které jsem zavadil jen o obrovského sumce ( troufám si říci 180 cm + ), který mi vymotal cca 400 m bez jakékoliv šance rybu přibrzdit, jsem tuto vyřízl, navštívil jsem své oblíbené místo a to dvakrát po sobě během jednoho týdne. Ani na jedné z výprav jsem však nepoužil ani zrnko partiklu, sebou k vodě jsem si vzal na obou 24- hod. vycházkách boilie příchutě Schellfisch z řady Crunch new Formula o velikostech 16 a 20 mm. Koule jsem měl před samotným lovem pár dní namočené v tekutém dipu totožné příchutě. Na první vycházce chvilku po setmění rozpohyboval cívku na vzdálenější montáži umístěné v korytě řeky klasický labský šupi, který neodolal dvěma 20 mm nadipovaným kuličkám na dno spolu s pva punčochou. Po pár výpadech byl kapr ve vážícím vaku a ten se zastavil po odečtení na 11,5 kg. I když záběr přišel v celku brzy po umístění nástrahy na dno, byl to první a zároveň poslední záběr této krátké vycházky.

Zpráva od vody č.12 (4)

Na druhé časově totožné vycházce jsem akorát místo dvou 20 mm kuliček na vlas nainstaloval jako vrchní dvacítku a jako spodní šestnáctku kouli, taktéž nadipované s pva punčochou. Druhou montáž jsem nechal stejnou, tedy jednu 20 mm kuličku na dno. Ta se však ani během jedné z výprav nepotkala s žádnou rybou. Obě montáže jsem tentokrát umístil ve stejné vzdálenosti od břehu, v korytě řeky, které jsem pomocí kobry zkrášlil cca 200 kuličkami. Hodinu po setmění se mi rozeznil hlásič na montáži se dvěma různě velkými kuličkami boilie. Opět průměrná a nejčastější hmotnostní kategorie řeky Labe, avšak to na kráse a mé radosti nijak neubírá. Po dokumentaci ryby a závěrečnému políbení pro štěstí je kapr co nejdříve vrácen zpět do svého domova. V dopoledních hodinách druhého dne, chvíli před odjezdem domů se mi ozval opět totožný signalizátor a na podložce se po pár minutách vrtil opět krásný a hlavně zdravý říční šupi s ocasní ploutví se zřetelně oranžovým nádechem.

Zpráva od vody č.12

Toť bylo krátké zhodnocení těchto dvou mini-výprav a nyní už je čas opět na dlouhodobé výpravy, které už jsou za dveřmi a tak je nutné vše připravit a doladit vše potřebné pro samotný úspěšný lov. Je totiž ten správný čas se teď podívat se na zoubek těm opravdovým labským velikánům, tak snad se na mojí stranu přikloní i paní štěstěna.

Všem kaprařům přeji vydařený počátek podzimu a při další zprávě se na Vás těší Šaman z Anaconda Teamu.     

Zpráva od vody č.12 (3)