Podzim – část třetí

Share Button

Je tu závěr loňské sezóny, která k nám byla s parťákem opravdu velmi štědrá. Ale jak se říká, : “ bez práce nejsou koláče „, což si myslím, že úplně vystihuje naší rybářskou sezónu roku 2014. Byla to sezóna troufám si s parťákem říci zatím naše dosud nejspíše nejúspěšnější, ať už počtem ulovených ryb, tak i jejich velikostí a krásou. Ovšem je tu i ta druhá stránka věci, že člověk, respektive my rybáři, kapraři, jsme nic nezískali u vody zadarmo.

Některé z našich úlovků byly doslova vydřené a dá se říci i zasloužené, i když musím přiznat, že po celou sezónu při nás stále paní štěstěna až na pár vyjímek, což je při lovu velkých kaprů hodně důležitý faktor bez kterého jak sami víte by to u vody bylo o nějaký kus zase těžší. Při naší společné práci s Filipem šlo opravdu o to z toho minima času vytěžit maximum, což znamenalo jet hned po šichtě kam jinam než k vodě, k naší milované řece. I když člověk byl unavený, nevyspalý, tak v sobě vždy našel zbytky sil, aby k té vodě dorazil aspoň na těch pár hodin, když už se nejednalo o delší výpravu.

20141017_094811

Nemusím asi připomínat ty pro mě nezapomenutelná slova : “ Proč řeku tak miluji ? Sand proto, že jsou v ní ryby, anebo proto, že je volná a nespoutaná ? Kvůli tomu, že se nikdy nezastaví ? Snad proto, že šumí a nedá spát ? Snad proto, že je tu věky, anebo proto, že každý den její vody v dálce umírají ? Anebo proto, že na ní můžeš plout či v ní můžeš zemřít ? „, která zkrášlila jeden z filmů v podání Karla Kachyňi. Není moc úryvků z filmů, kterých bych si pamatoval tak dokonale jako tyto. Řekl bych, že je to taková “ srdcová “ záležitost. Ale vraťme se ke konci loňské sezóny. Určitě si vybavíte , že celý podzim byl troufám si říci nadprůměrně teplý a to zejména měsíc listopad a prosinec. I když pátrám v paměti, tak si nepamatuji, že bych zažil někdy taž tak neobvykle teplý podzim. Dá se říci, že teplota vzduchu se pohybovala v průměru okolo hranice 5-8 °C, někdy stupnice teploměru vyšplhala až ke 12°C, teplota vody, respektive řeky Labe byla téměř obdobná jako teplota vzduchu, v polovině měsíce prosince byla teplota Labe 5 °C. Co se týče průtoku řeky, tak ten byl už koncem roku ( listopad, prosinec ) díky bohu oproti začátku podzimu, zejména celý měsíc  září, stabilní a neměnný v hodnotách pohybujících se u této hranice 170-190 m3/s.

10468344_1381529032151849_2701104035612182136_n

Oproti letním měsícům jsme pár hodinové vycházky téměř vypouštěli, spíše jsme jezdili k vodě aspoň na jednu noc. Zkoušeli jsme osvědčená námi místa v tomto období a pomalu jsme se začali přesouvat do hlubších a klidnějších partií řeky, i když jedno z našich osvědčených míst nás opět nezklamalo, ba naopak. Vydalo totiž pár kaprů ještě poslední týden v listopadu, což se nám na tomto místě v tomto pozdním podzimu ještě do loňské sezóny nepodařilo. Zažil jsem zde totiž své dosud “ nejdivočejší probuzení “ v kaprařském životě. Nevěděl jsem kam dřív skočit, během necelých 15 minut se mi na podložce shromáždily tři kapří dorostenci, nebyly to nějací obři, ale kapří TRIO bylo opravdu nezapomenutelné. Největší z nich měl 13,30 kg a zbylý dva dosahovali váhové hranice okolo 10 kg. Poté místo ještě v dalších výpravách vydalo pár kapříků okolo 5-6 kilo.

P1020911

Jak již jsem uváděl, naše cesty směřoval do hlubších míst Labe, avšak stále jsme se zdržovali v horním toku řeky až na jednu 24 hod. výpravu, kterou jsme soustředili na místo, kde jsme trávili minulou sezónu asi nejvíce času. Dá se říci, že tato výprava pro nás byla rozlučková s tím, že se sem podíváme až zase na jaře. I když jsme se opravdu snažili rozloučit se zde s nějakou vidinou úlovku, bohužel jsme zde nebyli úspěšní, přestože jsme zde na echolotu zpozorovali spousty velkých ryb, bohužel… To nám však nevzalo vítr z plachet a už teď se těšíme na jarní chytání v této části Labe. K samotnému lovu v hlubších partiích bych rád uvedl, že zde jsme praktikovali zejména kamennou montáž pomocí zavážky ze člunu. Samozřejmostí bylo v těchto podzimních měsících aspoň dvoudenní předkrmování nejenom boiliím, ale i lehce stravitelným partiklem z důvodu pomalejšího trávení ryb v toto roční období. Vnaděné boilie jsme se snažili občas boostrovat a samotné nástrahy dipovat vzhledem už k chladnější vodě. Samotné koule jsme někdy před nastražením na vlas ořezali na menší průměry. Vyjímečně jsme s parťákem Dvořřim dvě nebo tři výpravy zkusili do mělčí proudnější části řeky, kde se hloubka pohybovala okolo 1 – 2 m, zde se však podařilo přelstít jen pár menších labáků, kdy stojí za zmíňku Filipův šupík, který se přes podzimními paprsky slunce jakoby nahříval.

Snímek 008

Samozřejmostí v lovu ve větších hloubkách byl echolot, který nám už v minulých sezonách prozradil, kde přesně se ryby v daným období nejčastěji zdržují. Lov jsme směřovali zejména na místo, kde jsme byli každý závěr sezóny úspěšní a konec sezóny 2014 tomu nebylo jinak. Z odzkoušených variant nám na tomto místě nejvíce fungoval tzv . “ panáček „, zejména v kombinaci boilií na sladké bázi, nejlépe silně dipované, takže nebyl zatím důvod něco měnit. Zde z ulovených kaprů v minulém roce stojí asi nejvíce za zmíňku DUO plnokrevníků, kteří evidentně najeli do krmného koberce něco pojíst k snídaňovému menu a po prvním záběru, kdy se mi při zdolávání ryby rozeznil hlásič na druhém prutu, avšak vše vypadalo tak, že ryba mi druhou montáž přejela, i když jsme zde měli back-leady. Po pár vteřinách však bylo již rozpoznatelné, že na konci montáže druhého prutu je taktéž ryba, kterou mi musel vytáhnout Dvořři. Já měl totiž plné ruce práce vytáhnout z koryta řeky první rybu. Po úspěšném společném zdolání byl první kapr o váze 13,20 kg a druhý o váze 10,5 kg. Rád bych ještě zmínil, že kamennou montáž jsme pokládali na jedinou “ lavici „, která zde byla. Tato část dna fungovala taktéž již z minulých sezón jako úspěšná, kapři zde s oblibou hodovali na našem krmení. Jedná se o místo, kde se partie břehu svažuje až do hloubky 8,3 m v délce 12 m od počátku svahu. Tato hloubka je dá se říci téměř neměnná až k samotné lavici, kterou jsem již zmiňoval a která se nachází v hloubce 3-3,5 m v rozsahu dna cca 4 m. Poté již začíná samotné hlavní koryto řeky, kde je hloubka okolo 7 – 8 m.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Díky matce přírodě jsme si mohli tak s parťákem a přáteli kapraři užít i ten závěr sezóny, kdy do konce roku vlastně u nás v údolí Severních čech nespadla ani jedna vločka sněhu. Když bych se snažil zhodnotit jen samotný podzim minulého roku, tak Vám rybářům a zejména kaprařům můžu říci, že toto období, zejména listopad a prosinec na našem úseku řeky bylo troufám si říci královské. Vytáhlo se zde opravdu mnoho pěkných a hlavně velkých kaprů, jednalo se o velmi silný podzim. Ryby se zažíraly opravdu do poslední chvíle, což bylo způsobeno hlavně abnormálně vysokými teplotami. Kapři byli na podzim a dá se říci v celé sezóně v neskutečné fyzické kondici, boje s nimi byly nikdy doslova vyčerpávající. O to větší je nadšení do letošní sezóny.

DSC_0135

Tímto článkem tedy s Filipem uzavíráme kaprařskou sezónu roku 2014, kterou hodnotíme velmi pozitivně a to také proto, že jsme začali spolupracovat s firmou Saenger se sídlem v sousedním Německu, zejména tedy s kaprařskou speciálkou Anaconda, která nás nejenom svými boilie produkty velmi nadchla. Velké díky patří zejména Markovi Tichému , který s námi spolupracuje na velmi vysoké úrovni.

P1020871

V příštím článku se Vám čtenářům, rybářům pokusíme s Filipem nastínit naši první zahraniční výpravu, která se ubírala směrem k jižním hranicím Maďarska.

Za Carp Team Oáza přeje úspěšnou sezónu roku 2015 …..

David Pejřil “ Šaman “ a Filip Dvořák “ Dvořři „.         

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Snímek 009