Povedený začátek sezóny

Share Button

První jarní paprsky slunce, pomalu se oteplující voda v řekách, rybnících či jezerech, zeleně se zabarvující flóra přírody a další jiné znaky, které nám dávají na vědomí, že nás vítá v celé své kráse období jara, na které jsme všichni rybáři, zejména tedy kapraři čekali celou zimu.Mně osobně naštěstí tento kalendářní rok utekla docela rychle, takže než jsem se rozkoukal, byl tu apríl. Jako každý z nás jsem přes zimu popřemýšlel o nadcházející sezóně, o cílech, plánech a také o nových lovných místech, které bych chtěl vyzkoušet, zejména tedy v jarní části sezóny.

P1030194

Vzhledem ke stále zvyšující se návštěvnosti na řece Labi ze strany rybářů i z okolních měst, je výhodou mít v záloze i lovná místa, která nejsou pravidelně rybáři obsazována, nejlépe však nejsou obsazována nikým jiným než vámi, což je ale v dnešní době docela obtížné a tak mít k dispozici takové místo, kde víte, že nikdo jiný chytat nebude, je ve výsledku velké plus, obzvlášť když místo je oproti jiným ve stejném úseku řeky v to dané období velmi produktivní na záběry.

Samotnou zahajující výpravu této sezóny jsem měl v plánu jako každý rok cílit právě na jedno z osvědčených míst v dolním toku řeky Labe, avšak tyto místa jsou již i na počátku jara dost často navštěvována jinými rybáři, někdy doslova i čekající na to, až vy místo opustíte, což není nic pro mě.  První kroky k vodě tedy směřovaly na horní tok řeky, kde jsem abych řekl pravdu takhle v brzkém jaru ještě nikdy nechytal, ale jak říkajíc, jednou to muselo přijít 🙂 .

P1030185

O samotné poloze a charakteristice místa se tu rozepisovat ze shora uvedených důvodů nebudu, což jistě mnozí z Vás pochopí, zejména dlouholetí kapraři, kteří se také snaží svá oblíbená místa uchránit před ostatními rybáři.

I když je počasí v měsíci dubnu ještě vrtkavé a teploty vzduchu nám mnohdy kolísají přes noc i pod hranici 0°C, už jsem musel samou nedočkavostí vyrazit k vodě, i když jen na 24-hodinovou vycházku. Kalendář hlásil 13. dubna a konečně zde byl den, na který jsem čekal celou zimu. Stál jsem na břehu královny našich řek a užíval si ten pohled na ní. Bylo mi jedno, jestli v tu vycházku něco chytím, hlavně, že jsem byl po dlouhé době konečně zase tam, kde to miluji. Ten pocit prvotní vycházky v sezóně se jen těžko popisuje.

Reklamní foto

Jelikož se jednalo o “ krátkou “ vycházku, ve výběru nástrahy jsem se nerozmýšlel a šáhl po osvědčené celoročně fungující kouli s příchutí česneku z řady Crunch New Formula a tuto doplnil o krevetu ze stejné řady. Voda v řece byla ještě studená ( 9°C ), průtok řeky v přijatelném rozsahu pohybující se na stupnici 220 m3/s. Po vybalení všeho potřebného směřovali montáže v dopoledních hodinách na dno řeky, kdy jsem na jednu z nich nastražil dvě 16 mm kuličky příchutě kreveta – česnek, nadipované v tekutém dipu totožné příchutě s pva punčochou a na druhou montáž jsem dal sestavu “ na panáčka “ ve složení 20 mm boilie příchutě česnek s Neon pop-up 20 mm žluté barvy, kterou jsem měl nadipovanou v česnekovém tekutém dipu, taktéž s pva punčochou. Ke každé montáži jsem přihodil cca 70 kuliček boilie o průměrech 16 a 20 mm totožných příchutí + pár lopatek řepky s uvařenou kukuřicí.

P1030177

Užíval jsem si prvních pár hodin u vody a těšil se už na noc, až si zalezu do bivaku, zachumlám se do spacáku a budu si vychutnávat to vše, co k tomuto odvětví rybařiny patří. Před samotným stmíváním začalo docela slušně pršet, což urychlilo můj přesun do nitra bivaku. Krátce po setmění se mi rozeznil příposlech, což jsem upřímně vzhledem ještě k brzké době jara a výběru nového místa opravdu nečekal, ale o to větší radost byla, když jsem rybu zasekl a užíval si tak první zdolávačku letošní sezóny. Souboj s rybou trval cca 12 minut a po zdolání se mi na podložce objevil statný labský šupi o délce 91 cm s váhou 13,30 kg, který si zobl dvě kuličky krevety s česnekem. Měl jsem opravdu velkou radost, že se mi na první výpravě povedl udělat kapra o takové váze, obzvlášť na novém fleku. Po vrácení ryby zpět do jejího království jsem již prut dále nenahazoval, jelikož bylo 40 min. před ukončením lovné doby. Pár minut před 22:00 hod. se rozeznil hlásič u druhého prutu, kde se z pomalé jízdy stala jízda zběsilého úprku. Ryba si brala metr za metrem vlasce a brázdila příbřežní partie řeky směrem proti proudu. Souboj to byl totožně stejně dlouhý jako předešlý, avšak s tím překvapením, že na konci montáže mě čekal do žluta vybarvený lysec. Ten neodolal česnekové sestavě na panáčka a pyšnil se váhou 17,20 kg a délkou 92 cm.

P1030192

V ten moment jsem na to co se odehrálo během jedné hodiny neměl co říci, jen asi tu slavnou frázi pana Gotta: „ Tohle jsem ale opravdu nečekal “ .  🙂

Bylo evidentní, že ryby zde hodují, což mě velmi potěšilo, výběr místa na toto období dopadl na výbornou. Druhý den už záběr nepřišel a odpoledne jsem místo opustil s tím, že toto byla má nejvydařenější zahajující vycházka k vodě. Oba labský plnokrevníci byli v plné kondici a já odjížděl domů více než spokojený a natěšený na další vycházku.

Nejenom rybářům a kaprařům přeji šťastný rok 2016 plný nezapomenutelných zážitků z vašeho oblíbeného revíru.       

David Pejřil “ Šaman “ z Anaconda Czech Teamu