Týden, nad kterým se zamyslíte

Share Button

Je tomu už asi 5 let, co jsme v měsíci červenci začali jezdit na jeden nejmenovaný, rybářský revír, na rodinnou dovolenou. Já, moje žena a syn. Troufnu si říct, že vodu už po těch letech mám přečtenou, vím co a jak, znám návyky místních ryb, v posledních letech jsem ulovil a viděl ulovit opravdu krásné ryby. Tento rok ale mělo být všechno jinak a já jsem měl dostat v uvozovkách určitou lekci, ve smyslu, že to, co vím, že funguje, někdy prostě může být trochu jinak. To je poselství, které bych vám tímto článkem rád předal.

Přípravy

Je to horší a horší myslím, že příští rok už do toho auta všechno, i to co za nutné považujeme a vlastně to vůbec nepotřebujeme, ale je lepší to sebou prostě mít do toho auta nenaložím. Moje pruty, ženy pruty, krmení pro 2 na celý týden atakující skoro 100 kg váhy. Milion tašek mé ženy a syna, ve kterých jsou samozřejmě ty nejdůležitější věci, bez kterých nejde týden rybařit. Pro tuto výpravu jsem zvolil 4 druhy boilie, nechyběl náš oblíbený Halloween, dále z nové řady boilie s námi odcestoval, crab s černým rybízem, kořeněný tuňák a banán. Nechybělo mraky dipů  a pop up boilie, které vím, že mají na revíru ryby rádi. Bral jsem si samozřejmě loď s motorem, protože velikost revíru si to žádala. Na této akci mě doprovázeli ještě dva moji kamarádi, kteří bivakovali kousek od nás, mám tyto letní rodinné akce celkem rád, jsem s přáteli, jsem na rybách, jsem s rodinou, vše je super.

První dny

Přijeli jsme na místo, jasně jsem nastavil strategii lovu, já budu chytat v dálce,  v místě, které mě v předchozích letech velice fungovalo. Jedná se o místo zhruba 160 metrů od břehu, kde ze dna trčí kmen stromu a kde některé z pahýlů větví dosahují skoro až k hladině. Při dobré viditelnosti, respektive průhlednosti vody, jsou některé pahýly krásně vidět, okolo této překážky se ryba vždy zdržovala, protože se tam z pochopitelných důvodů cítila v bezpečí, bez problémů se okolo dalo chytat, pokud jsem byl rozumný a pokládal montáže tak, abych rybu stihnul ubrzdit.  Záběrů bylo dost a úspěch se záhy dostavil. Velice plodné bylo použití montáže Zig rig, na kterou se perfektně dali odchytávat ryby, motající se okolo. V klidu přiseknout, nervat, skočit do lodi dojet k němu když zjistil co se děje, tak se díky lodi většinou dostal mimo místo, kde bych o něj přišel. A samozřejmě i vertikální zdolávání hrálo do karet mě, když už se mu podařilo do stromu dostat vlasec, většinou po holích pahýlech větví svezl a bylo vyhráno. Takže první prut byl jasný, na druhý šli 2 x 24 mm kuličky Halloweenu, kousek dál od stromu, kde dno padalo z 6 na 8 metrů. Jasná strategie bez důvodu cokoli měnit, vše fungovalo perfektně cca 4 předchozí roky. Prostě sázka na jistotu.  Intenzivně jsem krmil k zig rigu směsí drobných pelet a krmítkové směsi, kalil. Co se týká mé drahé polovičky, chtěl jsem s tím, jak se říká tak trochu vyčůrat, odvezl jsem jí bójku cca 40 metrů od břehu, kde byla první hrana ze 4 metrů na 6. Říkal jsem si, že si bude nahazovat, 3x za den jí tam nakrmím, pohoda. Sem tam se jí to rozjede, všichni budou spokojený a já budu mít klid na své pruty. Uvázal jsem jí 2 montáže, jednu s kuličkou na dně, jednu s delším vlasem, aby mohla dát plovku na panáčka a pohoda, začali jsme chytat, vše se odehrávalo podle mého připraveného scénáře. Mě se místo pozvolna rozjezdilo, žena měla sem tam záběr od menšího kapříka.

Co se stalo?

Asi 4 den výpravy jsem ráno dojel k bójce s ranní dávkou krmení a prostě jsem koukal do té vody. Něco bylo jinak, zřejmě z důsledků změny počasí, která se předchozí den stala, se něco změnilo. Určitě znáte ten pocit, sedíte, koukáte a ta voda prostě žije, prostě to poznáte, vyčtete to z té vody, že jste správně, tentokrát to ale bylo úplně naopak, byl jsem prostě úplně špatně, ponořen v myšlenkách se vracím na břeh. Nebudu chodit okolo horké kaše, celý den a noc ani pípnutí.  Samozřejmě jsem na to ihned reagoval a snažil se vymýšlet. Nefungovalo nic, ženy pruty jeli stále ve stejném tempu sem tam nějaký malý kapřík. Provedl jsem průzkum echolotem a místa, která nám produkovala pěkné ryby, byly totálně bez života, i drobná ryba zmizela, na obrazovce echolotu se neukázalo vůbec nic. V místě, kde chytala žena, ryba byla, ale tak nějak normálně, zdaleka jsem na obrazovce neviděl nic, co by předpovídalo to, co se mělo brzo začít dít.

Změna

Méně záběrů nás vedlo k hledání si jiné zábavy, začali jsme s kolegou povídat o montážích a diskutovat, když se kolega zvedl a ze srandy říká: „ Hele něco zkusíme“.   Vzal svou tašku s veškerou bižuterii na kapra a začal vázat. S úsměvem jsem ho sledoval. Zkusíme zjemnit povídal, vzal  0,32 mm fluorocarbon, který osadil 2 x 12 mm oranžových neon pop up, doplnil háčkem velikosti 6, osadil brokem  zhruba 3 cm od háčku, aby se ze dna zvedli jen plovky, ne celá montáž  a říká udělej  nějaké  PVA, zkusíme u Jany na prutech udělat změnu, třeba se to trochu více rozjezdí, když se jí tam motá ta menší ryba. Jak jsme řekli, tak jsme udělali, kolega připravil montáže, já naplnil PVA drobnou ovocnou peletou, ženě jsem řekl, ať si uvaří kávu, dá si nohy na horu a že jí to trochu poladíme.  Sundal jsem montáže, vyměnil, za novou, dal PVA a hodil k bojce, dal jsem vlasec do swingeru, otočil se na kolegu a ženu a odcházel za nimi, když se znenadání prut rozjel. Žena vyběhla a my s kolegou se začali smát, to jsme ještě nevěděli, jak brzy nás smích přejde, kolega se samozřejmě potýkal se stejnými problémy jako já, to co věděl, uměl a měl vyzkoušené, nefungovalo ani na místě, kde chytal on. Jana zdolávala kapra já s podběrákem zabrodil kousek do vody, aby nemusela kapra, až do mělčích partií, kapr se ukázal, a mě bylo jasné, že je to zatím největší ryba, kterou tuto výpravu z jejího místa udělala. Po krátkém focení jsme znovu nahodili, šok nastal, když se celá situace opět opakovala, jako přes kopírák.  Ale tentokráte už ryba přesáhla dokonce hranici 15 kg,  Jana  byla ráda, už se těšila na nový osobák, ale bohužel to o půl kila nevyšlo.

Kolega zatím připravil druhou, kde dal 16 mm plovku žluté barvy a nahodil  ho hned vedle bójky z druhé strany , Jana si nahodila znovu 2 oranžové na původní místo, ale byla trochu nešikovná, namočila si PVA a to jí spadlo ještě před místem kam, mělo dopadnout. Světe div se, toho dne už se prut nerozjel, ale to jsme si uvědomili až potom, co jsme si o tom v klidu večer podiskutovali.  Prut, co nahodil kolega, se během 20 minut rozjel a Jana si vytáhla nový osobák, 17,5 kg vážícího lysce. To byla ryba, která mě i kolegu už poslala do kolen. Tento kolotoč přerušil večer a noc. Nedalo nám to spát, následující ráno už jsem od 5 od rána dělal PVA punčochy, kolega připravoval montáže, protože nutno říct, fluorocarbon dostával zabrat, takže jsme museli montáže měnit relativně často. Všechno jsme nachystali a začali chytat, netrvalo dlouho a záběry od břehu začali chodit jeden za druhým  a zvláštní bylo, že se totálně změnila sorta lovených ryb, malé ryby úplně zmizely. Nedalo nám to a začali jsme zkoušet, jelikož já i kolega, ať jsme dělali, co jsme dělali, tak jsme prostě záběr nedostali.  Vzali jme si každý jeden prut a dali jsme je vedle prutů mé ženy a různě jsme zkoušeli, jak s nástrahou, tak s montáží, uvázal jsem pletenou šňůrku s těmi samými popkami, co Janě jezdili a hodil je hned vedle … Malou ořezanou kuličku na dně, pak zase montáž stejnou jako měla Jana, ale jiné kuličky, třeba normální nebo panáčka, i kombinovanou montáž jsem vyzkoušel …  a NIC, NIC, NIC, dokonce i PVA hrálo obrovskou roly, nahodilo se bez něj a záběr prostě nepřišel, nahodilo se sním a prut se v tu ránu rozjel. Mnoho variant jsme s kolegou vyzkoušeli, dokonce jsme pruty různě prohazovali, byla to neskutečná zkušenost, která ve mně zanechala hlubokou stopu a opět mě ujistila v tom, že prostě bez hlavy a trošky štěstí ničeho u vody nedocílíme. Dokonce jsme zkoušeli i úspěšné montáže vyvést na naše místa, která jsme chytali předchozí dny a ani tam se úspěch nedostavil

Shrnutí

Jakákoli změna záběr nepřinesla. Fungovalo jediné, fluorocarbon 0,32mm   kompletní montáž, včetně vlasu jeden materiál, bez rovnátka, háček velikosti 6 tipu Power carp 988 II od Anacondy. Plovky velikosti 12 mm, 14 mm maximálně 16 mm všechny ve sladkých esencích, barev  fluo oranžová, fluo žlutá.  Malý broček, zhruba 3 cm od háčku. Jakákoli drobnost hrála roly, a pokud to bylo jinak, čekali nás dlouhé hodiny ticha našich hlásičů.  Do konce naší 7 denní výpravy už se nic nezměnilo ,  já s kolegou jsme měli pruty mrtvé a jediné místo a moje žena produkovali nějaké výsledky, bylo to takové hezké, kolega vázal, já plnil PVA, ona chytala… všichni byly spokojení, teda alespoň v jejích očích, ale tak nutno přiznat že ryby jsme chytali na prutech které jsme přidali také, po tom tedy co jsme přesně zkopírovali totálně stejné montáže na všechny 4 pruty a hřálo nás u srdce že jsme na to přišli a přes změnu počasí, která nás vyautovala  z našich  fleků  jsme rybu  našli  a přesvědčili jí, aby začala přijímat potravu.  Asi bych měl ještě říct, že jsme z lodě už nepřikrmovali a jediné krmení, které na produktivní místo  šlo tam bylo dopraveno v PVA punčochách .

Závěrem

Přeji všem rybářům, aby měli podobné štěstí jako my na této výpravě. Někdy se snažíme jako blázen a ryba se nám směje pod nohama. Je potřeba vždy být připraven na všechno, mít vybavení vyladěné, abyste mohli reagovat na podobné situace. Když myslíte, že máte jasno, hodně do kufru ještě pytlík nebo krabičku něčeho jiného pro všechny případy. Protože jak vidíte, někdy vám  malá plovka  může zachránit výpravu, na kterou se dlouho připravujete, a záleží vám na tom, aby to byl pecka, týden rybařiny, který ve vaší paměti zůstane po zbytek vašeho života.

S pozdravem marek Tichý Anaconda CZ team