Zig Rig na hluboké pískovně

Share Button

Zig Rig na hluboké pískovně

Petrův zdar! V této zprávě bych se rád zmínil o lovu kaprů ve sloupci, který je velice účinný v horkých letních dnech, kdy ryba ze dna moc nespolupracuje. Do nedávna byl pro mě zig rig spíše neznámou, převážně jsem se věnoval lovu ze dna, popř. lovu v blízkosti dna. Před výpravou jsem byl Márou Tichým obeznámen, že zig rig na tomto revíru funguje, a tak jsem se těšil na novou zkušenost.

Již při příjezdu mě daný revír uchvátil, protože hlubokých a rozsáhlých pískoven na Jižní Moravě moc není. Po přípravě všech nezbytných věcí a navazování prutů jsem vyrazil na vodu. Zhruba na 110 metrech od břehu jsem položil tyčovou bojku, v jejíž blízkosti jsem samozřejmě později krmil a také chytal.

Chytat kapry jsem se pokoušel jak ze dna, tak i ze sloupce, nicméně na této výpravě byl zig rig ta úspěšnější varianta. Pro tuto výpravu jsem si vybral boilie Klobása a Švestka doplněné o pelety stejné příchutě, protože i když chytám ve sloupci, na dně musí pořád ležet dostatek krmení. Dále jsem si s sebou přivezl 10 kg krmítkové směsi příchutě vanilka a 20 kg příchutě jahoda.

Při chytání ze sloupce je velice důležité rybu zaujmout, krmítková směs je atraktivní vnadící nástraha, na kterou ryby reagují a dokáže je přinutit přijímat potravu. Vždy jsem si v kýblíku nachystal zhruba 4 kg krmítkové směsi, do které jsem pak přidal dostatek vody. Takto připravená směs musí být dostatečně řídká, proto jsem vodou nikdy nešetřil. Po dopadu krmítkové směsy na vodní hladinu se začne vytvářet barevný a voňavý mrak, který proniká vodním sloupcem až ke dnu. Tímto způsobem rozkrmené místo láká kapry a donutí je vyjet do sloupce.

Při prvních vývozech návazce o délce 3 metry na hloubce 7 metrů jsem zvolil silnější vlas. Záběry však nepřicházely, protože poprvé jsem na kompletně celý návazec použil fluorocarbon o průměru 0,4 mm. Po několika hodinách bez záběru jsem udělal nový návazec s “měkkým“ koncem. Pro posledních cca 30 cm jsem použil fluorocarbon o průměru 0,3 mm a tato změna byla na počtu záběrů znát. Na takto připravený koncový vlas jsem navázal háček Piercer Power Carp velikosti 4 s rovnátkem velikosti medium. Pro tento způsob lovu je důležité vybrat kvalitní pop-up boilie s velkým vztlakem, aby byla tato kulička schopná vytáhnout vzhůru i dlouhý návazec. Já jsem používal hlavně neonové pop-up velikosti 20 mm ve žluté barvě obohacené banánovou esencí.

V průběhu výpravy se mi podařilo zdolat několik velice bojovných kaprů o váze kolem 8-9 kg. Nicméně na břeh se podívalo i pár větších ryb, za které jsem nesmírně rád. Tato výprava mi přinesla novou zkušenost jménem zig rig a velký dík patří Markovi, který mi ukázal jak na to!

Za Anaconda Czech Team Šimon Zapletal